Puan Ver
0
Puan Ver

Küresel ısınma atmosferi oluşturan gazların oranında bir değişim yaratır mı? Atmosferde hiç var olmamış bir gazın atmosfere eklemlenmesi mümkün mü?

"atmosferi uzaya karıştırmanın ve yok etmenin bir yolu var mı? " sorusuna verilen "(mealen) atmosferi oluşturan gazlar, dünyanın kütleçekimi nedeniyle uzaya kaçmaz. Velev ki bu gazların oranı değişmesin" yanıtına istinaden sormak istedim.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Aslında küresel ısınma dediğimiz şey tamamen CO2 oranıyla alakalı. Yanılmıyorsam havadaki CO2 oranı %0.03 civarlarındaydı. %0.02 lik değişim oldu ve bugün Küresel Isınma tehtidi ile karşı karşıyayız. CO2 gazı sera etkisi yaratarak, dünyanın daha fazla ısınmasını, dolayısıyla buzulların daha fazla erimesini ve dolayısıyla güneş ışınlarının daha az oranda uzaya yansıtılmasına sebep oluyor. Bu da daha fazla güneş ışını, daha fazla sıcaklık, daha fazla buzul erimesi gibi geri dönüşü olmayan bir yola sokuyor. 

Atmosferde hiç var olmamış bir gazın atmosfere eklenmesi mümkün mü ? sorusunu tam anlayamadım. Ne gibi gazlar ? 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren’i bizim olmasını istediğimiz şekliyle değil de, gerçekten olduğu gibi anlayabilmek, bilgeliğin ilk adımıdır.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder