Puan Ver
0
Puan Ver

Atmosferi uzaya karıştırmanın ve yok etmenin bir yolu var mı?

Uzay boşluğu ile yeryüzü arasında (atmosferi delen) yer alabilecek bir geçiş koridoru inşa edilip; içeriden ya da dışarıdan ilk tetikleyici müdahale yapılabilirse sonuç ne olur? Kısaca bu pipete dışardan ya da içerden üflenirse, belki yanlış örnek olacak ama pisagor bardağı gibi denge bozulursa, atmosfer uzaya karışır mı? Ya da tam tersi?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Atmosferi yüzeyde tutan zar benzeri bir yapı değildir. Atmosferin içerisindeki gazların kütlesini dünya yüzeyine yakın tutan yerçekimidir. Yani Dünya'nın kütle çekimi.

Dünya'nın kütle çekimini ortadan kaldırmadıkça ne kadar üflerseniz üfleyin, atmosferde bir hava anaforu oluşturup, laminer hava hareketleri durulduğunda yine aynı kalınlıkla, atmosfer olarak yerçekimine tutunarak dünya yüzeyinde duran bir gaz tabakasından başka bir şeye dönmeyecektir.

Ancak atmosferdeki gazların oranlarını değiştirirseniz, her gazın kütlesi de kendine has olduğu için, yer küre çekimine tutunumu değişkenlik göstereceğinden, atmosferdeki gazların değiştirdiğiniz yeni oranına göre atmosfer kalınlığı da değişir.

Ayrıca bu görselde gösterilen atmosfer kalınlığı da fazla abartılı.

Atmosfer kalınlığının 480 km’ye kadar çıktığını, ancak kütlesinin büyük bir çoğunluğunun 16 km’lik bir cidarda toplandığını, dünyanın da çapının 12.740 km olduğunu düşünürseniz, atmosferin kalınlığını dünyanın büyüklüğüne kıyaslayabilirsiniz.

Gerçek hali aşağıdaki gibidir.

Favorilerime Ekle
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Seçilmiş kişi dediğiniz, oy kullanmak için kayıt olan `'ın içinden oy atan @'ın içinden Q'inin oyunu alan bir kişiden ibarettir.”
Dan Bennett
Geri Bildirim Gönder