Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Kuantum mekaniğinin temellerinden olan kuantum spini kavramının değeri neye göre değişir?

Örneğin bir elektron neden sadece 1/2 ve -1/2 spin değerini alır neden 3/2 gibi veya herhangi bir tam sayıya sahip spin değeri alamaz?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Parçacıkları spinlerine göre sınıflandırabiliriz. Bu parçacıkların ayırt edici özelliklerinden biridir. Elektron spin-1/2 bir parçacıktır. Spin-a bir parçacık -a ile a arasında tam sayı ile değişen spin değerleri alabilir. Aralardaki değerleri alamaması kuantumda birçok değişkenin sürekli olmamasından kaynaklanmaktadır ki kuantumu kuantum yapan bu özelliğidir. Bu hesaplama için herhangi bir kuantum mekaniği kitabına bakabilirsiniz. Örneğin:

spin-0 bir parçacığın spini sadece 0 değerini alabilir.

spin-1/2 bir parçacığın spini sadece 1/2 ve -1/2 değerlerini alabilir.

spin-1 bir parçacığın spini sadece -1, 0 ve 1 değerlerini alabilir.

spin-3/2 bir parçacığın spini sadece 3/2, 1/2, -1/2 ve -3/2 değerini alabilir.

...

Bunu ölçmek için Stern-gerlach deney düzeneği kullanılmaktadır. Yani elektronun 1/2 ve -1/2 dışındaki değerleri alamamasının sebebi özetle budur.

Elektronların neden spin-1/2 parçacıklar olduğu ise merak ettiğin Kuantum Alan Teorisinden hesaplanabiliyor fakat Kuantum alanlar teorisi ileri derecede fizik ve matematik gerektiren bir konu.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. Kuantum Mekaniğine Giriş Parçacıkların spin değerlerinin hesaplaması
  2. Temel Parçacıklara Giriş Parçacıkların sınıflandırılması ve özellikleri
  3. Quantum Field Theory Kuantum alanlar teorisi (İnglizce)
  4. Stern-gerlach deneyi Stern-gerlach deney düzeneğinin güzel bir anlatımı

Bir orbitalde en fazla iki elektron olabileceği için (iki olasılık olduğu için). Birinin negatif diğerinin pozitif olması da spin yönlerinin ters olduğunu gösterir. Detaylı bilgi için: https://bikifi.com/biki/atomun-kuantum-modeli adresine bakabilirsiniz.

182 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüzdeki hemen her biyolog evrimi bir gerçek olarak kabul etmektedir.”
Neil A. Campbell