Puan Ver
1
Puan Ver

Kuantum mekaniğinin temellerinden olan kuantum spini kavramının değeri neye göre değişir?

Örneğin bir elektron neden sadece 1/2 ve -1/2 spin değerini alır neden 3/2 gibi veya herhangi bir tam sayıya sahip spin değeri alamaz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Parçacıkları spinlerine göre sınıflandırabiliriz. Bu parçacıkların ayırt edici özelliklerinden biridir. Elektron spin-1/2 bir parçacıktır. Spin-a bir parçacık -a ile a arasında tam sayı ile değişen spin değerleri alabilir. Aralardaki değerleri alamaması kuantumda birçok değişkenin sürekli olmamasından kaynaklanmaktadır ki kuantumu kuantum yapan bu özelliğidir. Bu hesaplama için herhangi bir kuantum mekaniği kitabına bakabilirsiniz. Örneğin:

spin-0 bir parçacığın spini sadece 0 değerini alabilir.

spin-1/2 bir parçacığın spini sadece 1/2 ve -1/2 değerlerini alabilir.

spin-1 bir parçacığın spini sadece -1, 0 ve 1 değerlerini alabilir.

spin-3/2 bir parçacığın spini sadece 3/2, 1/2, -1/2 ve -3/2 değerini alabilir.

...

Bunu ölçmek için Stern-gerlach deney düzeneği kullanılmaktadır. Yani elektronun 1/2 ve -1/2 dışındaki değerleri alamamasının sebebi özetle budur.

Elektronların neden spin-1/2 parçacıklar olduğu ise merak ettiğin Kuantum Alan Teorisinden hesaplanabiliyor fakat Kuantum alanlar teorisi ileri derecede fizik ve matematik gerektiren bir konu.

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. Kuantum Mekaniğine Giriş Parçacıkların spin değerlerinin hesaplaması
  2. Temel Parçacıklara Giriş Parçacıkların sınıflandırılması ve özellikleri
  3. Quantum Field Theory Kuantum alanlar teorisi (İnglizce)
  4. Stern-gerlach deneyi Stern-gerlach deney düzeneğinin güzel bir anlatımı

Bir orbitalde en fazla iki elektron olabileceği için (iki olasılık olduğu için). Birinin negatif diğerinin pozitif olması da spin yönlerinin ters olduğunu gösterir. Detaylı bilgi için: https://bikifi.com/biki/atomun-kuantum-modeli adresine bakabilirsiniz.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder