Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kuantum dolanıklığında dolanık olan parçacıklar hangileridir ve dolanık olma olayı ne sonucunda gerçekleşir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Dolanık olan parçacıklar kuantum nesneleri olarak adlandırılan ve deneylerde kullanılan en başta leptonlar familyasından elektron ve bozonlar familyasından fotonlardır. Tabii ki diğer atom ve atom altı ölçekteki parçacıklar da dolanık durumda bulunabilir fakat atom üstüne çıktıkça kuantum özelliklerini gözlemlemek oldukça zorlaşır. Günlük hayatta molekül üstü bir seviyede kuantum etkilerini görmek imkansıza yakındır.

Dolanık durumda olma olayı sonuç değil sebeptir. En başta dolanık yani birden fazla kuantum durumunda olan parçacıklar ayrıldıklarında aralarında fiziksel bir bağlantı bulunmasa bile aynı veya tamamlayıcı şekilde davranabilirler.

1982 de Alain Aspect tarafından yapılan bir dolanıklılık deneyi bunu anlamaya en güzel örnek olarak verilebilir. Deneyde dolanık durumda bulunan bir foton çifti birbirlerinden aynalar ile ayrılmış ve aralarında 12 metre uzaklık bulunmasına rağmen birinin polarizasyonu değiştiğinde diğerinin de kendiliğinden değiştiği gözlenmiştir. Deneyin sonucu Kuantum kuramının haklı olduğunu ve parçacıklar arasında bütünsel bir ilişkinin bulunduğunu göstermekle kalmadı, ayrıca etki ile tepki arasında bir ilişki ve iletişimin bulunduğunu da ortaya çıkardı. Bu deney açıkça bütünsel ilişkilerin varlığını ve yerellik varsayımının geçersizliğini kanıtladı.  

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Aspect Deneyi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geçmişin tehlikesi insanların köleleşmesiydi. Geleceğin tehlikesi ise insanların robotlaşması...”
Erich Fromm
Geri Bildirim Gönder