Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Kötülüğün olmadığı sadece iyiliklerin ve huzurun olduğu bir yer yaratmak mümkün mü?

İnsanın hiç bir zaman strese ve üzüntüye maruz kalmayacağı, karamsarlık teriminin bilinmediği bir yer inşa etmek; hep aklımda olan bir sorudur.
378 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Shiki Granbell
Rasyonalist

Yaratmaktan kastının ne olduğunu bilmiyorum fakat ben iki olasılığa da değinicem.

Tanrının böyle bir şey yaratma potansiyeli inançlar doğrultusunda elbette ki mümkün. Fakat tanrı sisteme sadece iyiliği eklerse biz iyiliğin ne olduğunu nereden bileceğiz. Örneğin, güneşin parlak olduğunu nereden biliyorsun? Tabii ki karanlık sayesinde, ya da ondan daha parlak tecrübe edilebilir bir nesne aracılığıyla. Bizim gibi varlıkların temel bilgi edinme yolu tecrübe ile gerçekleşir.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer idea bir sistemde olduğumuzu bilmek istiyorsak kötü bir sisteme tabi tutulmalıyız. Başka bir deyişle ölçüte ihtiyacımız var. Ölçüt olmadan bilgi tamamlanamaz. Kim bilir, belki de hepimiz iyi bir sistemde yaşıyoruzdur ve gerçek kötülük nedir bilmiyoruzdur.

Bir diğeri insansal yollar ile iyi sistem kurmaya çalışmadır. Bu oldukça güç bir durum, çünkü iyi bir sistem kurmak için iyi şeylere ihtiyacımız var. Peki iyi dediğimiz şeyler nelerdir? Bana iyi bir şey söyle desem, yine kendi iyi anlayışın doğrultusunda yorum yapmış sayılırsın. Herkes iyi ve kötüyü farklı yorumlar, bunlar tıpkı düşünce kipleri gibidirler. Göreceli olan şeyler içinde net bir yargı getirilemez. Sen yine kendi bildiğin iyi bir sistem kurarsın, fakat bunu ne kadar sürdürebilirsin. Düşüncelerine hakim olabilir misin ya da başka birinin iyi davranışlar sergileyeceğine garanti verebilir misin? İki soru da olumsuz.

Tüm Reklamları Kapat

İyiliğin olmasını istiyorsan kötülüğü dahil etmek zorundasın. Ying yang gibi düşün, bunlar birbirlerini tamamlayan fragmentlerdir. Hem tanrısal hem insansal yolla olabilir mi? Sorusuna cevap olarak başka bir soru: Tanrı varsa insana gerek kalır mı?

İyi bir sistem oluşturmak insan gibi çok yönlü canlılar için imkansız. Ama bir hayvan için neden olmasın. Bir hayvana yemeğini ve cinsel duyguları için bir de çift verdikten sonra geriye ne kalır?

Eğer iyiliği bulunduğun konum olarak onaylar ve kendini iyi bir yerde yaşadığına inandırırsan zaten bunu çoktan başarmış olursun. Belki de sen kendini kötü bir yerde yaşadığına inandırmışsındır?

"İnsan her şeyin, varolan şeylerin varolduklarının ve varolmayan şeylerin varolmadıklarının, ölçüsüdür."

-Protagoras

146 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close