Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Korona virüsü doğal yollarla mı evrildi?

Corona ile ilgili çok fazla komplo teorisi var. Ekte bir haber var, siz daha önce korona virüsü doğal yollarla evrilmiş bir virüs olduğunu söylemiştiniz. Ancak buna kimse inanmıyor ve inandıramıyorum. Ekteki maili gönderiyorlar bana. Bana yardım edin, nasıl ispatlayabilirim?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Merhaba,

İnsanların komplo teorilerine inanmalarının sebeplerinden biri, topluma uyum sağlama istekleridir. Sosyal canlılar olan insanların toplumdaki statüleri, doğruyu biliyor veya söylüyor olmalarından çok daha önemlidir. Dolayısıyla, inanç ve eylemlerimizi sürekli olarak bulunduğumuz grup ile karşılaştırır ve modifiye ederiz. Bu durumda, eğer sosyal grubumuz bir şeye inanıyorsa biz de bunu takip ederiz.

İnsanları komplo teorilerinden vazgeçirememe nedenlerimizden biri ise, insanların kendi duymak istedikleri şeyleri dinlemeye daha yatkın olmalarıdır. İnsanlar kendi düşünceleri ile örtüşen verilere inanmaya, kendi düşünceleri ile zıtlaşanları ise görmezden gelmeye daha yatkındırlar. Bu durum öyle bir hal alabilir ki, insanlar kendi düşünceleri ile zıtlaşan verilerden hoşlanmaz hale gelebilir ve kendi düşüncelerine daha da saplanabilirler.

Komplo teorilerine inanan insanların fikirlerini değiştirmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri ise, kendi görüşünüzü anlatmak için öyküler kullanmanızdır. İnsanlar, tartışmalardan ya da tanımlayıcı diyaloglardan ziyade, kendilerini öykülere kaptırırlar.

Bütün bunların yanında bu konu burada anlatamayacağım kadar uzun ve detaylı, bu yüzden ayrıntılı bilgi için kaynak bölümüne göz atabilirsiniz.

Neil DeGrasse Tyson'ın da dediği gibi: "Bilimle ilgili güzel şeylerden biri de, inansanız da inanmasanız da doğru olmasıdır."

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Teşekkür (4)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Komplo Teorilerine İnanan İnsanların Fikirlerini Nasıl Değiştirebiliriz?
  2. Evrim Ağacı İnsanlar Neden Komplo Teorilerine İnanıyor?

Merhaba,

Öncelikle, Korona virüsünün laboratuvar koşullarında üretilmiş bir virüs olduğunun kanıtlanmaya ihtiyacı var.

Eğer bu konuda kanıtlanmış ve delillendirilmiş bilgiler ortaya konulamıyorsa bilim, bu salgını doğal yollarla evrilmiş bir virüs olduğunu kabul etmek zorundadır. Çok doğal olarak da bu salgınla mücadelesini bu yönde yapılan araştırmalara dayanan verilerle yapmak zorundadır.

Gerek bu sitede gerekse diğer kaynaklardan edindiğimiz bilgiler; -yeterli hızla olmasa bile- giderek artıyorsa, bilim çevrelerince giderek daha ortaklaşılıyorsa, salgına karşı daha avantajlı duruma geliyorsak, bunun nedeni; bu virüsün doğal yollardan evrilmiş olduğu temelinde yapılan araştırmalardır. Aksi durumda araştırmalar bilimsel temelden, detektiflik boyutuna yönelir ki, eğer bu virüsü üretmeyi düşünen bir odak varsa tam da bunu isterdi.

Ayrıca böyle bir virüsü üretmek isteyen odaklar olabilir mi ve neden isteyebileceği üzerine de düşünmek tartışmak gerekir. Böyle bir virüsü üretebilecek bir odağın önemli bir gücü ihtiva etmesi gerekir. Küresel çapta dokunulmazlık, gizlilik gibi imkanları olması gerekir. Ama her şeyden önce bundan bir çıkarı olması gerekir.

Peki, Dünyada böylesi güç ve çıkar odakları yok mu? Elbette var... Yakın tarihimizde göstermelik bahanelerle coğrafyamızda şu an COVİD 19'un sebep olduğundan kat be kat daha fazla ölüme neden olan operasyonların, bombardımanların, kitle kıyım silahlarının arkasındaki güç odaklarını da biliyoruz. Buradan hareketle aynı güç odakların SARS-CoV-2 virüsünü bir silah gibi kullanabileceğini düşünebiliriz. Ama hemen aklımıza bu silahların, COVİD 19 salgınına neden olan SARS-CoV-2 virüsünden farklı olarak, olağanüstü denetlenebilir olduğu geliyor. Teknolojinin en ileri boyutta kullanıldığı bu silahlar hedeflerini şaşmıyor. Örneğin Bağdat'a, Libya'ya ya da Suriye'ye atılan hiç bir güdümlü füze hedefini şaşırıp New York 'u vurmadı şimdiye kadar. Ama bu koronavirüs vurdu. Hem de öyle böyle değil. Bağdat'a atılan bombalardan farklı olarak, sadece insanları vurmuyor. Ticareti, borsayı, alışverişleri kısaca, böyle bir virüsü insanlığın başına karşı bela edebilecek bir odak olarak ilk akla gelen Küresel Kapitalizmi, Küresel Sermayeyi de vurdu.

Açıkçası; Küresel Kapitalizm içine düştüğü krizi ötelemek için, katma değer üretmeyen ve katma değeri yüksek tüketim yapmayan bir kesim olarak, krizin önemli kaynaklarından biri olarak gördüğü, emekli, işsiz, yoksulları ayıklamak adına bir "Sınıfsal Öjeni" düşünür mü derseniz, "düşünür" derim. COVİD 19 tam da buna uygun bir salgın. Emekli, işsiz, emekçi ve yoksul düşmanı... Ne var ki denetimsiz, kimi vuracağı belli olmayan bir silah. Yani Dünyadaki her yaprak kıpırdamasını denetlemek isteyen Küresel Kapitalizmin pek isteyeceği tarzda değil. Ayrıca böylesi bir 'üretimin' izinin kolay saklanamayacağını düşünüyorum. Yani bana göre bu virüs bir laboratuvar ürünü değil. Eğer bu virüse karşı mücadele edilecekse bilimsel, kanıtlanmış verilerle yapılmalıdır. Komplo teorileriyle değil.

Ama Küresel Kapitalizmin bu salgından ders çıkaracağını, ötesi; mücadelenin her hangi bir aşamasında, sürece kendi çıkarları açısından müdahale edebileceği olasılığını da hesaba katmak gerekir diye düşünüyorum. Bir bilim adamı olmadığım için meseleye kendi bakış açımdan yaklaşıyorum. Belki beklenen cevap olmamıştır.

Ama işin bir de bu yanı vardır diye düşünüyorum.

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aranızda telekineziye inanan varsa elimi kaldırsın.”
Kurt Vonnegut
Geri Bildirim Gönder