Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Klasik müzik dinleyenler neden olayları daha sakinlikle karşılar?

Klasik müzik dinleyenlerin genelde sakin bir kişiliğe sahip olması bence tesadüf değil. Peki bu klasik müzik; limbik sistemi mi etkiliyor, parasempatik sinirlerin etkisini mi arttırıyor veya sempatik sinirlerin etkisini mi azaltıyor(karakter sınırı çok az, hiçbir şey sığdıramadım buraya ancak bu kadar oldu)

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Merhaba,

Bazı araştırmalar, klasik müziğin kalp atım hızını düşürdüğünü ve stresi azalttığını göstermiştir. Çalışmalar klasik müzik dinlemenin kortizon seviyesini, kalp atım hızını ve kan basıncını düşürerek kaygıyı azalttığını göstermektedir. Ayrıca bazı araştırmacılar, klasik müziğin iyi hissetmemizi sağlayan dopamin nörotransmitterinin salınımını arttırdığını da söylemektedir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. the Healthy

Klasik müzik dinleyenlere bakıldığında, onların başta hayata bakış açıları her zaman diğer insanlardan farklı olmuştur. Örneğin sıradan bir insan çalışmak para kazanmak ve kazandığını harcamak için bir yaşam gayesi varken, klasik müzik dinleyen insanlar kendilerine maddiyat dışında manevi olarak besleyen bilgiye açtırlar, ve kazandıkları bilgiyi insanlıkla paylaşırlar. Tarihteki klasik müziğe aşık insanlara baktığımızda bunu daha rahat görebilmekteyiz. Dünya da kendi si, kendi çıkarı için yaşayan insanlar bir durum karşısında savunmaya hatta çok rahat saldırıya geçebiliyorken, aksine klasik müzik dinleyenler aldıkları terbiye gereği çok rahat soğuk kanlı davranabilmektedirler.

Hani derler ya müzik ruhun gıdasıdır diye, sanırım bu klasik müzik dinleyicileri için geçerlidir :)

Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır, iyi günler.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgi, bir şeyleri parçalarına ayırıp, analiz etmekle gelir. Bilgelik ise parçaları birleştirmekle...”
John A. Morrison
Geri Bildirim Gönder