Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Klasik müzik dinleyenler neden olayları daha sakinlikle karşılar?

Klasik müzik dinleyenlerin genelde sakin bir kişiliğe sahip olması bence tesadüf değil. Peki bu klasik müzik; limbik sistemi mi etkiliyor, parasempatik sinirlerin etkisini mi arttırıyor veya sempatik sinirlerin etkisini mi azaltıyor(karakter sınırı çok az, hiçbir şey sığdıramadım buraya ancak bu kadar oldu)
1,753 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
ersin ozturk
Amatör müzisyen.

Klasik müzik dinleyenlerin olup bitenleri daha rahat karşıladıkları şeklinde bir genelleme yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum, ama klasik müziği çok seven ve şu sıralar dünyada olanlara oldukça sakin bakabilen biri olarak bu soruya kendimce yanıt vermek istedim.

Klasik müziği rahatlatıcı, sakinleştirici bir müzik olarak görmek çok tutarlı olmayabilir. Bu müziğin tarihteki genel hedef kitlesinin çoğu zaman Avrupa'nın seçkinleri olduğunu unutmayalım. Saray ortamında çalınacak bir müziğin elbette hem enstruman tınıları açısından hem de harmonik olarak neredeyse mükemmel olması şaşırtıcı değil. Osmanlı saraylarındaki orkestralara da "İnce Saz" denirmiş, çünkü zarif bir müziktir ortaya koydukları. Klasik müzikte işlenen konu ister acı bir aşk hikayesi olsun, ister dini duygular; kompozisyonlar neredeyse her zaman zariftir. Bu zerafet çoğu zaman oldukça derin çok sesli harmoniler ile ortaya çıkıyor. Farklı harmoni öğelerinin ardarda dizilimi de kompozisyonlara gerçek karakterini veriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Gerçek anlamda klasik müzik sever birini de tamamen kendi bakış açımdan tanımlayacak olursam; bu kişi ödev yaparken youtube'tan Vivaldi 4 mevsim dinleyen yeğeniniz değil, cep telefonundan "Adagio for strings" çalan teyzeniz değil, size msn messenger üzerinden Bach - Air yollayan lisedeki aşkınız da değildir. Bu türün gerçek takipçileri, müziğin içindeki mimari ve hikaye ile bütünleşebilen, sadece melodileri değil fakat müziğin harmonik dokusunu da içselleştirebilen, bu eserlerin tarihsel hikayelerine ve bestecilerine de kıymet veren insanlardır.

Yukarıdaki sorunun önermesini (klasik müzik dinleyenler olayları sakinlikle karşılar..) belki biraz destekleme açısından şöyle bakabiliriz bu duruma: eğer harmoniyi şu anda olanlar, kompozisyonun genel yapısını da bir süreç olarak düşünürsek; 60 kişilik bir orkestranın tüm notalarını içselleştirip 40 dakikalık bir hikaye ile bütünleşebilen bir insanın hem anlık hem de daha uzun süreçler açısından analiz yeteneği belki daha iyi olabilir. Bir harmoni ne kadar gergin ve belirsiz olursa olsun, çok büyük ihtimalle daha stabil bir harmoniye çözülecektir. Bazen Mozart eserlerindeki gibi 2 dakikada olur, bazen de Wagner dokunuşlarıyla 3 saati bulabilir belirsizlikler ve çatışmaların çözülmesi. Dinleyiciye rahatlık verici stabil harmonileri pek kullanmayan, hikayesini alışıldık şekillerde anlatmayan Stranvinski bile ama iyi ama kötü bir yere bağlar hikayenin sonunu.

Bir Wagner sever olarak, şu sıralar global olarak yaşadığımız sorunların 2 dakikada sonuca kavuşmayacak derecede büyük olduğunu düşünüyorum. Ama bu hikaye de bir şekilde sona erecek. Hikayenin bir parçası olmaktan yakınmak yerine, acısıyla tatlısıyla süreci yaşayın!

344 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Dumankaya
Üye-Okur

Klasik müzik dinleyen insanlar başkalarından daha rahattır.Klasik müziğin bir çok yararı vardır.Özellikle de sakin olmaya eğilimli bir müzik türüdür.y

Klasik Müziğin yararları :

Tüm Reklamları Kapat

1-Kan basıncını azaltır.

2-Depresyon ile Mücadelede iş görür.

Tüm Reklamları Kapat

3-Klasik Müzik insanı daha zeki bir hale getirebilir.

Daha fazla bilg iiçin kaynak vereceğim.

273 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Musiccomph. (9 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 9 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
mutlu Paksoy
Amatör olarak yapmış oldugumuz klip sekapark izmit

Hocam sorunuz için öncelikle teşekkürler Bence muziğin deyil ses frekanslarının canlılar uzerınde etkisi var 2018 de hazırlamış oldugumuz videoda ki köpeği goruyomusunuz o kepek sahibi olmadıgımız halde muzığe sarkıya geldi

bence ses dalgaları ile alakalı sadece ona baglayamayız nasılkı atomlar bırlesebılıyorsa

Tüm Reklamları Kapat

insanlarıda bırşeyle aynı ozelığe guruplandırıyor buna inanır saygılar sunarım

455 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Vermem. (9 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 9 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close