Sorulara Dön
1
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Klasik müzik dinleyenler neden olayları daha sakinlikle karşılar?

Klasik müzik dinleyenlerin genelde sakin bir kişiliğe sahip olması bence tesadüf değil. Peki bu klasik müzik; limbik sistemi mi etkiliyor, parasempatik sinirlerin etkisini mi arttırıyor veya sempatik sinirlerin etkisini mi azaltıyor(karakter sınırı çok az, hiçbir şey sığdıramadım buraya ancak bu kadar oldu)

3
323 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Klasik müzik dinleyenlerin olup bitenleri daha rahat karşıladıkları şeklinde bir genelleme yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum, ama klasik müziği çok seven ve şu sıralar dünyada olanlara oldukça sakin bakabilen biri olarak bu soruya kendimce yanıt vermek istedim.

Klasik müziği rahatlatıcı, sakinleştirici bir müzik olarak görmek çok tutarlı olmayabilir. Bu müziğin tarihteki genel hedef kitlesinin çoğu zaman Avrupa'nın seçkinleri olduğunu unutmayalım. Saray ortamında çalınacak bir müziğin elbette hem enstruman tınıları açısından hem de harmonik olarak neredeyse mükemmel olması şaşırtıcı değil. Osmanlı saraylarındaki orkestralara da "İnce Saz" denirmiş, çünkü zarif bir müziktir ortaya koydukları. Klasik müzikte işlenen konu ister acı bir aşk hikayesi olsun, ister dini duygular; kompozisyonlar neredeyse her zaman zariftir. Bu zerafet çoğu zaman oldukça derin çok sesli harmoniler ile ortaya çıkıyor. Farklı harmoni öğelerinin ardarda dizilimi de kompozisyonlara gerçek karakterini veriyor.

Gerçek anlamda klasik müzik sever birini de tamamen kendi bakış açımdan tanımlayacak olursam; bu kişi ödev yaparken youtube'tan Vivaldi 4 mevsim dinleyen yeğeniniz değil, cep telefonundan "Adagio for strings" çalan teyzeniz değil, size msn messenger üzerinden Bach - Air yollayan lisedeki aşkınız da değildir. Bu türün gerçek takipçileri, müziğin içindeki mimari ve hikaye ile bütünleşebilen, sadece melodileri değil fakat müziğin harmonik dokusunu da içselleştirebilen, bu eserlerin tarihsel hikayelerine ve bestecilerine de kıymet veren insanlardır.

Yukarıdaki sorunun önermesini (klasik müzik dinleyenler olayları sakinlikle karşılar..) belki biraz destekleme açısından şöyle bakabiliriz bu duruma: eğer harmoniyi şu anda olanlar, kompozisyonun genel yapısını da bir süreç olarak düşünürsek; 60 kişilik bir orkestranın tüm notalarını içselleştirip 40 dakikalık bir hikaye ile bütünleşebilen bir insanın hem anlık hem de daha uzun süreçler açısından analiz yeteneği belki daha iyi olabilir. Bir harmoni ne kadar gergin ve belirsiz olursa olsun, çok büyük ihtimalle daha stabil bir harmoniye çözülecektir. Bazen Mozart eserlerindeki gibi 2 dakikada olur, bazen de Wagner dokunuşlarıyla 3 saati bulabilir belirsizlikler ve çatışmaların çözülmesi. Dinleyiciye rahatlık verici stabil harmonileri pek kullanmayan, hikayesini alışıldık şekillerde anlatmayan Stranvinski bile ama iyi ama kötü bir yere bağlar hikayenin sonunu.

Bir Wagner sever olarak, şu sıralar global olarak yaşadığımız sorunların 2 dakikada sonuca kavuşmayacak derecede büyük olduğunu düşünüyorum. Ama bu hikaye de bir şekilde sona erecek. Hikayenin bir parçası olmaktan yakınmak yerine, acısıyla tatlısıyla süreci yaşayın!

231 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Hocam sorunuz için öncelikle teşekkürler Bence muziğin deyil ses frekanslarının canlılar uzerınde etkisi var 2018 de hazırlamış oldugumuz videoda ki köpeği goruyomusunuz o kepek sahibi olmadıgımız halde muzığe sarkıya geldi

bence ses dalgaları ile alakalı sadece ona baglayamayız nasılkı atomlar bırlesebılıyorsa

insanlarıda bırşeyle aynı ozelığe guruplandırıyor buna inanır saygılar sunarım

383 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Klasik müzik dinleyen insanlar başkalarından daha rahattır.Klasik müziğin bir çok yararı vardır.Özellikle de sakin olmaya eğilimli bir müzik türüdür.y

Klasik Müziğin yararları :

1-Kan basıncını azaltır.

2-Depresyon ile Mücadelede iş görür.

3-Klasik Müzik insanı daha zeki bir hale getirebilir.

Daha fazla bilg iiçin kaynak vereceğim.

194 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın