Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kadir Çakır
Kadir Çakır
1,475 UP
Üye
1

Kendi bilincim ve varlığım dahil her şeyin aslında gerçekten bir hiç olduğunu düşünmek benim için kabul edilemez. Gerçekten neydi asıl olay?

Açıkçası delirmemek ve intihar etmemek için bir sebep göremiyorum. Her şey ama her şey boşa mı. Yalnızca DNA serüveninde bir halka mıyız? Bu gerçekler altında eziliyorum. Bilincimin sonsuz olabilmesi hariç hiçbir şey anlamlı gelmiyor. Biz neydik? Bunların farkında olabilecek kadar ama bir hiç miyiz? Veya hiç olabilecek bir şey miyiz ki?
478 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf İğın
H. sapiens

Bu noktada kabul çok önemli bir faktör. Eğer bunca şeyin amaçsızca ortalıkta dolandığını düşünüyorsanız yani klasik materyalist felsefeye sahipseniz bunları kabul ederek bu küçük ömrünüzde mutlu ve verimli bir insan olarak çabalamayı hedeflemelisiniz. Ancak bunca şeye bakıp da bir Tanrı ya da benzeri bir şey görüyorsanız yine aynı şeyi yapmalısınız ancak bir tek farkla: inanç. Maalesef insanın fıtratındaki Tanrı’ya ya da bir üst güce bağlılık hissi eğer bir anda ortadan kalkarsa yerini doldurabilecek şeyi çok zor bulursunuz. Genelde inançsız bireyler hayatlarını belli bir takım şeylere (spor, müzik, gezi, eğlence, oyun vb.) adayıp idame ettirmeye çalışırlar çünkü her şey onlara göre anlamsız ve yok olacak. Artık burda karar sizin. Sadece bilimsel bilgilere bel bağlamayın derim çünkü eğer psikolojiniz bunu kaldıramazsa tabiri uygunsa sıyırmanız çok muhtemel. Aşırı yükleme yapmış olursunuz. Ara sıra din, tarih gibi insanların kültürlerini ve sıradan yaşantılarını direkt ilgilendiren şeylere de merak salarsanız formal bilimlerin o karanlık ancak görmeyi bilene hayal edemeyeceği kadar ışıkla dolu mağaralarında kaybolmazsınız. Tavsiyem aniden varoluşsal sancılar çektirecek gerçeklere yönelmemeniz. Bu arada lütfen intiharı düşünmeyin. Lütfen şu linke tıklayarak intihar desteği hakkında bilgi alın.

128 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close