Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kedilerin insanlar için bir özelliği veya önemi yok o halde insanlar neden kedileri çok severler?

Yumuşaklık diyecekseniz su samurlarıda yumuşaktır
204 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Genç
Araştırmacı

Kedilerin insanlar için bir özelliği veya önemi yok olduğunu söylemek çok yanlış olur. Kediler, hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanlara pek çok fayda sağlayan sevimli ve akıllı hayvanlardır. Kedilerin insanlara sağladığı faydalar şunlardır:

-Kalp sağlığınıza olumlu etki yapar. Kedilerle zaman geçirmenin kortizol seviyesinin azalmasına ve serotonin ile dopamin gibi mutlulukla ilişkili nörotransmitterlerin salınımının artmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu da kalp sağlığını destekler ve kalp krizi riskini azaltır.

Tüm Reklamları Kapat

-Bağışıklık sisteminize fayda sağlar. Kediler, insanlara alerjenlere karşı direnç kazandırarak, alerji ve solunum yolu rahatsızlıklarının önüne geçer. Ayrıca kedilerin mırıldaması, insan vücudunda iyileştirici etkilere sahip olan düşük frekanslı titreşimler yayar.

-Tansiyonları dengeler. Kedilerin varlığı, insanların stres ve kaygı seviyelerini düşürerek, kan basıncını normal seviyede tutmaya yardımcı olur. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, felç ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tüm Reklamları Kapat

-Kolesterolü azaltır. Kedilerle ilgilenmek, insanların fiziksel aktivite düzeyini artırarak, kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye katkıda bulunur. Yüksek kolesterol, damar sertliği, kalp hastalıkları ve inme gibi sorunlara neden olabilir.

-Felç riskini minimum seviyeye indirir. Kedilerle yaşayan insanların felç geçirme riskinin diğer insanlara göre daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bunun nedeni ise kedilerin insanların enerjik ve hareketli bir yaşam sürmesine teşvik etmesi ve rahatlatıcı etkileri olmasıdır.

-Psikolojik sorunlara, stres ve endişeye son verir. Kediler, insana güven duygusu, sevgi farkındalığı ve sakinlik katar. Kedilerle iletişim kurmak, depresyon, anksiyete, yalnızlık gibi ruhsal sorunları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kedilerle büyüyen çocuklar daha özgüvenli, sabırlı, empatik ve sorumluluk sahibi olurlar.

Kısacası kediler, insanların hem bedensel hem de ruhsal sağlıklarına katkıda bulunan harika dostlardır. Su samurları da yumuşak olabilir ama kediler kadar sevimli ve akıllı değillerdir.

Kaynaklar

 1. Kedi Sevgisi. Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları | 6 Mucizevi Fayda. (3 Temmuz 2022). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Kedi Sevgisi | Arşiv Bağlantısı
 2. Özkan. Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir? - Sağlığa Iyi Geliyor! » Petibom. (9 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Petibom | Arşiv Bağlantısı
 3. evinema. Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir? | Evinemama. Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2023. Alındığı Yer: evinemama | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
İyi Bir Gözlemci

Kedilerin, evlerde veya sokaklarda sevip, beslediğimize ve şu an için pek bir işimize yaramadığına bakmayın.

Yerleşik hayata geçiş ile birlikte, tarım işleri ile uğraşmaya başladık. Kedilerin evcilleşmesinin bu dönemde gerçekleştiği düşünülüyor. Barınma alanlarında ve tahıl depolarında kemirgenleri ve sürüngenleri avlamaları, insan yaşamına olumlu yönde destek vermiştir. Sanayileşme, tarımda makineleşme ve modern depolama alanlarının son yüzyıl içinde gelişmesi, kedilerin bize kattıkları olumlu etkileri azaltmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Evcilleşen kedilerin insana bağımlı hale gelmesi, sanırım bizlerin de bilincine işlenmiş vefa borcu duygusu, bu güne kadar bu ilişkinin devam etmesini sağlamıştır.[1]

Kaynaklar

 1. Bilim Genc. Kediler Neden, Nerede Ve Ne Zaman Evcilleştirildi? | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Bilim Genc | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close