Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Kaygı ve korku nedir, aynı şey mi? Değil ise farkları nelerdir?
Kaygı ve korku nedir? Gerçekleşmemiş , gerçekleşebilecek bir şeye karşı olan çekincemiz korku mu yoksa kaygı mı? Beynin kaç yada savaş mekanizması kaygı ve korku içinde aynı oranda geçerli mi? Kaygı sadece insana mı özgü , hayvanlar içinde geçerli mi? Doğada kaygıya sahip tek canlı biz miyiz bilincimiz sayesinde?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Korku, nesnesi belli olan tehlikeye verilen reaksiyonun ifadesidir. Kaygı ise, sebebi somut olmayan, geleceğe dair nesnesiz üretilen kaçınma yaklaşımıdır. Somut tehlike karşısında beynin ilkel dönemden miras olan kısımları devreye girer, serebral korteksin çok yönlü analizinin malolacağı süre, aradan çıkarılır. Çünkü bu süre, yaşamın sonunu getirebilir. Tehlikenin büyüklüğüne göre oradan uzaklaşma ya da tehlike ile savaşma seçeceği üzerinden dürtüsel aktivasyon gerçekleşir. Kaygıda çoğu zaman kortikal yapılar aktiftir ve olasılıklar detaylı analizlerden geçmektedir. Kaygı düzeyi yüksek kişiler kronik minör stresle başa çıkmak zorunda kalırlar. Kronik stres ise sempatik sistem aktivitesinin uzaması nedeniyle stres reaksiyonların uzamasına ve hızlı yıpranmaya neden olabilir. Deneyime bağlı, olasılığı yüksek bir duruma bağlı da olsa, kaygıyı kontrol edebiliyor olmak çok önemli. Özellikle parasempatik sistem aktivasyonu için nefesin diyafram nefesi olmasına ve egzersizin aksatılmaması çok önemlidir. Uzun erimli (geçmiş ve geleceğe) bir zihnin varlığı, çok daha fazla sayıda olay ve durumu analiz edebilmeyi sağladığı için en ileri düzey kaygı potansiyeli de (kontrol edemiyor olma durumunda) insana ait serebral korteks gelişmişliği nedeniyle.

2
  • Raporla
Cevap
Arda Akbaş
Arda Akbaş [Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Bu soruların cevabı olaydan olaya değişkenlik göstermekte. Şöyle ki hayvanların veya insanların "kendilerini" tehlikede hissettiklerinde (bitkiler gibi canlılarınkini korku veya kaygıdan çok reaksiyon olarak adlandırabiliriz, o yüzden katmadım.) korkmaları gözlemlenir. Örneğin benim köpeğim var ve ne yaparsak yapalım bir türlü şimşek ve yıldırımdan korkmasını engelleyemedik. Büyük bir ihtimalle onların kulaklarının hassaslığından dolayı gerginleşiyorlar ve korkup bir yere (ya da güvendiği birine) sığınıveriyorlar. Genel olarak bunu "korku" olarak nitelendirmek mümkün. Ancak hayvanların veya insanların sadece kendilerini değil, çevredeki varlıkların da tehlike altında olduklarını hissettiklerinde verdiği tepkiler de vardır. Ancak bu tepkiler benim az önce tanımladığım "korku" ya pek benzemez. Evet, bu tepkinin yarısından fazlası içinde korkuyu barındırıyor olabilir. Fakat yine de bazı yönleriyle korkudan ayrıldığını söyleyebiliriz. Mesela kediler yavrularını dış etkenlerden, özellikle de köpek, insan gibi kediler için tehlike niteliği barındıran etkenlerden korumak isterler. Haliyle de olacaklardan kaygı duyarlar, endişelenirler. Bu, her zaman için bize anne kedinin dış etkenlerden korktuğu için yavrularını koruma eğiliminde olduğunu kanıtlamaz. Aksine yavruları için kaygı duyar ve bu duygunun sonucunda bahsettiğim dış etkenlere karşı dimdik durabilir. Korkmuş bir canlıda dış etkenlere karşı durabilme olayını gördüğümüzü sanmıyorum. Aynı şey biz insanlar için de geçerli. Bu durum kaygı ve korkunun bilinçle ilişkilendirilmesinin pek de sağlıklı olmadığını gösteriyor.

İyi akşamlar...

108 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et