Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mert Takıl
Mert Takıl
7K UP
Üye
3

Kara delikler büyük kütleli yıldızların ölümü sonucu oluşuyorsa nasıl kara delikler en büyük yıldızlardan bile daha büyük oluyor?

buna örnek olarak UY scuti yıldızı ve Ton618 kara deliği verilebilir. Kısacası bu nasıl mümkün?
367 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Utkan Dinçer
Tıp öğrencisiyim

Kara deliklerin büyüklüğü, oluşum süreci ve çevre koşullarına bağlıdır. Kara delikler, büyük kütleli yıldızların ölümü sonucu oluşurlar. Büyük kütleli yıldızlar, tüm yakıtlarını tükettiklerinde, yıldızlararası ortama büyük miktarda madde salarlar ve daha sonra kendi kendilerini çökerler. Bu çökme sırasında, yıldızın yoğunluğu artar ve kütlesi merkezde yoğunlaşarak büyük bir yoğunluk oluşturur. Bu yoğunluk o kadar büyük olabilir ki, kara delik oluşur.

Ancak, kara deliklerin büyüklüğü, yalnızca oluştuğu yıldızın kütle ile sınırlı değildir. Kara delikler, zamanla çevrelerindeki maddeyi de yutarlar ve bu da kütlesini arttırır. Ayrıca, kara delikler, çevrelerindeki gaz ve toz bulutlarından da madde çekebilirler. Bu şekilde kara delikler büyüyebilirler.

[1][1][2][3][5]Kara deliklerin büyüklüğü, etki alanlarının büyüklüğüne bağlıdır. Kara deliklerin etki alanı, Schwarzschild yarıçapı olarak bilinir ve kütlesi arttıkça bu yarıçap da artar. Böylece, daha büyük kütleli kara deliklerin etki alanı daha büyük olur ve diğer cisimleri daha fazla çekerler. Bu nedenle, büyük kütleli yıldızların çökmesi sonucu oluşan kara delikler bile, çevrelerindeki maddeyi yuttukça ve etki alanları büyüdükçe, en büyük yıldızlardan bile daha büyük hale gelebilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. popsci. Kara Delik Nedir? Kara Delikler Nasıl Oluşuyor?. Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: Populer Science Turkiye | Arşiv Bağlantısı
 2. Kozan Demircan. Kara Delikler Ne Kadar Büyük Ve Elektron Kara Delik Mi?. Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: KozanDemircan | Arşiv Bağlantısı
 3. Kozan Demircan. Süper Kütleli Kara Delikler Nasil Oluşuyor?. Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: KozanDemircan | Arşiv Bağlantısı
 4. Kozan Demircan. Süper Kütleli Kara Delik Kuyruklu Yildizi Nasil Yuttu?. Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: KozanDemircan | Arşiv Bağlantısı
 5. Dr. Mahir E. Ocak. Karadelikler Nasıl Büyür?. Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: Bilim Gen, Tübitak | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close