Puan Ver
0
Puan Ver

Kahve falı, yıldızname, astroloji gibi kişiye yönelik yapılan yorumların falla ve burçla ilgisi var mı?

Bilimsel olarak cevaplayabilirseniz sevirim. Çoğu kişiden ailesel yaşantısını olacakları ve söylenenlerin olduğunu duydum. Gittikleri falcilar güya her şeyi doğru tahmin etmiş. Bir nevi geleceği görmüş. Aynı şekilde burçlar için de geçerli yükselen alçalan vs bunlarla yaşantıyı soyluyorlarmis.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Astroloji, sahte bir bilim dalıdır. Her ne kadar falcıya gidenler veya burçlara inananlar olsa da, dikkatli okurun gözlerinden kaçmayacak detaylar vardır. Mesela bir falcıya gittiğinizde size üstü kapalı cümleler kurar, bu cümleleri kişi kendisine göre öyle bir yorumlar ki "oha harbiden böyle oldu" durumuna gelir. Burçlarda da aynı şekilde. Aslında hepsinde aynı şeyleri çevirip çevirip yazıyorlar. İnsanlar inanmak istediği için inanıyor. Zaten burçların bilimsel bir dayanağı da yok. Doğduğun gün gezegenlerin konumuna göre çekim etkisine göre şöyleymiş böyleymiş. Üniversitede Fizik hocamız bir hayli dalga geçmişti sınıfta burçlara inanan arkadaşlarla. Siz doğarken odada bulunan hemşirenin veya doktorun bile üzerinize uyguladığı çekimin etkisi, gezegenlerden kat be kat fazla. Sadece doğarken değil, 9 ay içerisinde her zaman diliminde. O kadar uzaklar ki, hissetmiyoruz bile.
Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

bilim dışı bir konudan bilimsel bir açıklama bekliyemessin. astroloji bir sözdebilimdir. falcıların, mediumların vb işlerle uğraşan insanların yaptıkları işte hiç bir fiziksel bir dayanak bulunmamaktadır buyüzden bilimdışıdır 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, düzendir. İyi yasa, iyi düzen demektir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder