Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Kadın göğüsü ve erkek göğüsü arasında bir fark var mı?

660 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kağan Köseoğlu
Bilim Meraklısı

Elbette vardır. Mesela en basitinden başlamak gerekirse, erkek göğsü kadın göğsüne göre daha kıllıdır, bunda iki cinsiyet arasındaki testosteron ve androjen gibi eşey hormonlarının üretimlerindeki miktar farkı etkilidir. Erkeklerde, özellikle ergenlik döneminde, bu hormonların üretimi kadınlara göre çok daha fazladır. Dolayısıyla kıllanma durumu da erkeklerde daha fazladır. Elbette kadınlarda da kıllanma görülür ama genel ortalamada erkeklerin daha fazladır.[1]

İkinci olarak, meme büyüklüğü ve bununla beraber süt verimliliği de farklıdır. Ergenlik döneminde, kadınlarda lobüller(süt bezleri) çoğalır ve onları destekleyen yağ dokusu toplanır. Böylece kadınların göğsü şişer ve doğurganlıkta yadsınamayacak derecede etkili olan süt üretimi ortaya çıkar. Bu süreçte erkeklerde ise bu bölgede yağ depolanmak yerine daha çok protein toplanır, kaslanma ve güçlenme görülür. Elbette erkeklerde de süt üretimi imkansız değildir (Evrim Ağacı'nın "Erkek Memesi Süt Üretebilir mi?" yazısını okuyabilirsiniz) fakat kadınlarla kıyaslandığında üretim ve yağlanma yok denecek kadar azdır. Bu farklılıkta da özellikle eşey hormonları ve prolaktin etkilidir.[2]

Bunun haricinde, yine kaslanma ve iskeletteki farklılıklardan kaynaklı olarak erkek göğsü, kadın göğsüne göre daha geniştir. Bunun haricinde erkeklerin areolaları(meme ucu) kadınlara göre daha dardır. Sivilcelenme ya da terleme gibi genel farkları yazmadım.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Erkeklerin Kadınlara Göre Daha Kıllı Olmasının Sebebi Cinsel Seçilim Midir? Değilse Nedir? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 12 Şubat 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Evrim Ağacı. Kadınların Meme Ucuyla Erkeklerin Meme Ucu Arasında Bir Fark Var Mı? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 12 Şubat 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close