Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

James Webb Uzay Teleskobu'nun ikincil aynası birincil aynaya gelen görüntünün ortasında siyah bir bölüm olması na sebep olmaz mı?

240 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Batuhan H.
Batuhan H.
12K UP
Astronomi öğrencisiyim. Astrofizik ilgi alanım.

Evet sözüne ettiğiniz bu siyah bölge oluşumu olacaktır ancak konuyu biraz daha açacak olursam neden böyle bir metot kullanıldığını anlayabiliriz.

James Webb teleskopu ve birçok teleskop için birden fazla aynalı sistem kullanılır James Webb için bu Korsch teleskopudur. Bu ayna sistemi Üç Aynalı Anastigmat[1] sistemini kullanır ancak gözlem araçlarının bazı temel sorunlarının çözülmüş versiyonudur. Bu sistemde esas amaç orta noktadaki aynanın üzerine, teleskopun ucundaki aynanın, ve birincil ayna yani teleskopun büyük aynasından gelen görüntüyü odak noktasına düşürmektir. Odak noktası ise gözlenen cisimden gelen ışınların aynı noktaya düştüğü yer olarak kabaca tanımlanabilir.

Sorunuzdan yola çıkarsak 'Siyah nokta olmasaydı daha iyi olmaz mıydı?' cevap bulmaya çalışırsak, hayır aksine oldukça maliyetli olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Bu teleskop çeşidinin esas önemi James Webb gibi büyük teleskopların odak noktası görece daha büyük (yani teleskopun ucuyla arka kısmı birbirinden uzak olması gerektiğinden) olduğu için teleskopa ikinci bir ayna ekleyerek yine aynı olan odak uzaklığını teleskopun olması gereken uzunluğundan birkaç kat daha az bir uzunluğa sığdırabiliyoruz ve bu sisteme üçüncü bir ayna ekleyerek gözlem aletlerinin sorunlarından kaçınabiliyoruz.

Eğer maliyeti ve sorunları düşünecek olursanız James Webb teleskopunun, eğer böyle bir yöntem kullanılmadan yapılmış olsaydı, uzunluğu minimum olarak 131.4 metre (bu kadar büyük bir aynaya sahip bir teleskop için odak uzunluğu bu oluyor) ve maliyeti olan 10 milyar dolar yerine birkaç yüz milyar dolar olabilirdi.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Korsch. (13 Haziran 2012). Alındığı Tarih: 26 Eylül 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close