Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

İnternetteki "gezegenlerin sesleri" videolarındaki sesler ne kadar gerçek olabilir? Mesela güneşin sesini duyacak kadar yaklaşabilir miyiz?

Videolarda güneş sistemindeki gezegenlerin sesleri içeriği yer alıyor. Dünyanın sesinde rüzgar,motor sesleri vs var o sesler uzaya kadar gidebilir mi? Bana palavra gibi geldi.

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

İnternette görülen kara delik sesi, güneşin sesi, nötron yıldızlarının sesleri, aslında o cisimlerden gelen elektromanyetik radyo frekanslarıdır. Bildiğim kadarıyla bu araştırmalar NASA'nın dünya-dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması adına başlatılan proje SETI tarafından yapılıyor. :)

Teşekkür (2)
Paylaş
3

Evet, o sesler gerçek.

Uzay çok gürültülü bir yerdir aslında. Hava molekülleri olmadığı için bu sesler bize kadar ulaşamaz çünkü ses dalgaları yayılmak için yoğun bir ortama ihtiyaç duyar. Sesi ortaya çıkartan şey ise, titreşim ve yüklü elektromanyetik parçacıklarının etkileşimidir. Teknolojimiz yardımıyla bu titreşim ve etkileşimi uzaktan kaydedebiliyoruz ve bu kayıtarı bilgisayar yardımı ile insanların duyabileceği frekanslara çevirebiliyoruz.

Radyo frekansı yayan gök cisimlerinin sesini kaydetmek daha kolaydır. Nötron yıldızları, karadelikler veya bazı gaz devlerinin yaydığı radyo frekansları gezegenimize kadar yayılır. Bu kayıtları, duyabileceğimiz frekanslara getirmek, göreceli olarak daha kolay bir iştir. SETI bunu uzun zamandır yapıyor zaten.

Ek olarak, 10 Hz ile 400 kHz arasındaki plasma dalgalarını kayıt edebilen Van Allen sondasına bağlı EMFISIS sensörlerinden alınan verileri de ses dalgasına çevirebiliyoruz. Yalnız bunun için kaynağa yakın olmak gerekiyor.

Bunların dışında titreşimin yaydığı ısıyı da ses dalgalarına çevirebiliyoruz. Titreşim atmosferik ortamda ses dalgalarına dönüşür ve yayılır. Uzayda bu gerçekleşmediği için, titreşim sonucu ortaya çıkan enerji ısı olarak yayılır. Biz de bu ısıyı ölçüp bunu ses dalgalarına çevirebiliriz. Bu da o titreşimin yayması gereken sesi duymamıza olanak sunar.

NASA'nın yayınladığı, güneş sistemine ait sesler, her bir gezegen için en az 60 saatlık kayıdın, "audio" formatına çevirilmiş halidir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Space Sounds NASA
  2. Space Sounds spacesounds.com

Sadece marsa gönderilen araçların gönderdiği sesi bilebiliyoruz. Onun dışında hiçbir gezegenin sesini atmosferine girmeden duyamayız (boşlukta ses yayılmayacağı için). Güneş zaten ihtimal dışıdır.

Ancak bilim insanları yakınlarımızdaki gök cisimlerinin yüzeyinde gerçekleşen fiziksel olayları detaylı bir şekilde bildikleri için çıkacak sesleri de simüle eddbilirler.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Değişim olmaksızın ilerleme olmaz. Dolayısıyla fikirlerini değiştiremeyenler, hiçbir şeyi değiştiremezler.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder