Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Uluğ Artun Efe
Uluğ Artun Efe
1,240 UP
Üye
2

İnternetteki "gezegenlerin sesleri" videolarındaki sesler ne kadar gerçek olabilir? Mesela güneşin sesini duyacak kadar yaklaşabilir miyiz ?

Videolarda güneş sistemindeki gezegenlerin sesleri içeriği yer alıyor. Dünyanın sesinde rüzgar,motor sesleri vs var O sesler uzaya kadar gidebilir mi ? Bana palavra gibi geldi.
1,841 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Kaan Kanara
Kaan Kanara
60K UP
Lise Öğrencisi

İnternette görülen kara delik sesi, güneşin sesi, nötron yıldızlarının sesleri, aslında o cisimlerden gelen elektromanyetik radyo frekanslarıdır. Bildiğim kadarıyla bu araştırmalar NASA'nın dünya-dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması adına başlatılan proje SETI tarafından yapılıyor. :)

308 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Koralp Erin
Koralp Erin
201K UP
Astrofizik meraklısı...

Evet, o sesler gerçek.

Uzay çok gürültülü bir yerdir aslında. Hava molekülleri olmadığı için bu sesler bize kadar ulaşamaz çünkü ses dalgaları yayılmak için yoğun bir ortama ihtiyaç duyar. Sesi ortaya çıkartan şey ise, titreşim ve yüklü elektromanyetik parçacıklarının etkileşimidir. Teknolojimiz yardımıyla bu titreşim ve etkileşimi uzaktan kaydedebiliyoruz ve bu kayıtarı bilgisayar yardımı ile insanların duyabileceği frekanslara çevirebiliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Radyo frekansı yayan gök cisimlerinin sesini kaydetmek daha kolaydır. Nötron yıldızları, karadelikler veya bazı gaz devlerinin yaydığı radyo frekansları gezegenimize kadar yayılır. Bu kayıtları, duyabileceğimiz frekanslara getirmek, göreceli olarak daha kolay bir iştir. SETI bunu uzun zamandır yapıyor zaten.

Ek olarak, 10 Hz ile 400 kHz arasındaki plasma dalgalarını kayıt edebilen Van Allen sondasına bağlı EMFISIS sensörlerinden alınan verileri de ses dalgasına çevirebiliyoruz. Yalnız bunun için kaynağa yakın olmak gerekiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bunların dışında titreşimin yaydığı ısıyı da ses dalgalarına çevirebiliyoruz. Titreşim atmosferik ortamda ses dalgalarına dönüşür ve yayılır. Uzayda bu gerçekleşmediği için, titreşim sonucu ortaya çıkan enerji ısı olarak yayılır. Biz de bu ısıyı ölçüp bunu ses dalgalarına çevirebiliriz. Bu da o titreşimin yayması gereken sesi duymamıza olanak sunar.

NASA'nın yayınladığı, güneş sistemine ait sesler, her bir gezegen için en az 60 saatlık kayıdın, "audio" formatına çevirilmiş halidir.

356 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Space Sounds. (11 Mart 2020). Alındığı Tarih: 11 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Space Sounds . (11 Mart 2020). Alındığı Tarih: 11 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Bilge Cigerci
öğretmen

Sadece marsa gönderilen araçların gönderdiği sesi bilebiliyoruz. Onun dışında hiçbir gezegenin sesini atmosferine girmeden duyamayız (boşlukta ses yayılmayacağı için). Güneş zaten ihtimal dışıdır.

Ancak bilim insanları yakınlarımızdaki gök cisimlerinin yüzeyinde gerçekleşen fiziksel olayları detaylı bir şekilde bildikleri için çıkacak sesleri de simüle eddbilirler.

Tüm Reklamları Kapat

226 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close