Gece Modu

Bu yazı, IFLS isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Güneşin etrafında, şimdiye kadar bilinen en uzak yörüngede dönen yeni bir gök cismi keşfedildi (görselde turuncu renkli olan yörünge Sedna'yı, kırmızı renkli olan yörünge yeni keşfedilen objeyi ve mavi renkli halka ise Kuiper kuşağını gösteriyor).

10 yıl önce, Sedna adı verilen bir cisim Güneş Sistemi'nin sınırlarında dolanırken bulundu ve Güneş Sistemi’nin kabul edilen eski sınırlarını genişletti. Sedna, Güneş'e Plüton'un olduğundan 3 kat daha uzakta bulunuyor. Yörüngesinin Güneş'e en uzak noktası 130 milyar, en yakın noktası ise 13 milyar kilometre. Plüton, on binlerce buzlu cisim barındıran Kuiper Kuşağı'nda, Sedna ise Güneş etrafında dönen kuyruklu yıldızların deposu olarak da anılan Oort Bulutu'nda bulunmuştu. Yeni keşfedilen ve 2012-VP113 olarak adlandırılan muhtemel bir cüce gezegen olan bu cisim de tam olarak 10 yıl önce Sedna'nın bulunduğu bu alanda keşfedildi. 

Yeni keşfedilen ve 2012-VP113 olarak adlandırılan gök cismi, Chadwick Trujillo ve Scott Shepperd isimli bilim insanları tarafından Karanlık Enerji Kamerası'da uzak mesafelerdeki nesnelerle ilgili araştırma yaparken bulundu. İlk gözlemlerinden itibaren 2012-VP113'ü kayıt altına alan bilim insanları, daha sonra yaptıkları gözlemlerde bu cismin tüm yörüngesini haritalandırdılar. Bu sayede 2012-VP113 hakkında birtakım şaşırtıcı bilgiler elde ettiler. Örneğin, Sedna yörüngesinde ilerlerken Güneş'e yaklaşık olarak 1000 astronomik birim (Au) yakınlaşıyor, fakat şaşırtıcı şekilde 2012-VP113 sadece 452 Au yakınlaşıyor. Ayrıca 2012-VP113, Sedna'nın hemen hemen yarısı boyutunda ve tahminen yüzeyi buzlarla kaplı. 2012-VP113'ün kaşifi astronom Trujillo şöyle diyor:

Bu tür keşifler Güneş Sistemimizin doğumuna ışık tutmaya başladı, bize Güneş Sistemi hakkında bilmediğimiz şeyler gösterecek. Güneş Sistemi'nin sınırlarının ötesini tatmaya başladık.

Sedna'nın ve 2012-VP113'ün Ooort Bulutu'nun birer üyeleri oldukları düşünülüyor. Ama bilim insanları, bu bulutun üyeleri oldukları düşünülen 6 başka gök cisminin de peşindeler. 2012-VP113 hakkındaki makale ise 26 Mart 2014'te Nature dergisinde yayımlandı.

Teşekkür: Bu yazıyı çeviren Özgür Akpınar'a teşekkür ederiz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 22:03:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2106

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer size yanlış soruları sordurmayı başarabilirlerse, cevaplar konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.”
Thomas Pynchon
Geri Bildirim Gönder