Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

2012-VP113: Güneş Sistemimizdeki Yeni Cüce Gezegen!

2012-VP113: Güneş Sistemimizdeki Yeni Cüce Gezegen!
1 dakika
1,115
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Güneşin etrafında, şimdiye kadar bilinen en uzak yörüngede dönen yeni bir gök cismi keşfedildi (görselde turuncu renkli olan yörünge Sedna'yı, kırmızı renkli olan yörünge yeni keşfedilen objeyi ve mavi renkli halka ise Kuiper kuşağını gösteriyor).

10 yıl önce, Sedna adı verilen bir cisim Güneş Sistemi'nin sınırlarında dolanırken bulundu ve Güneş Sistemi’nin kabul edilen eski sınırlarını genişletti. Sedna, Güneş'e Plüton'un olduğundan 3 kat daha uzakta bulunuyor. Yörüngesinin Güneş'e en uzak noktası 130 milyar, en yakın noktası ise 13 milyar kilometre. Plüton, on binlerce buzlu cisim barındıran Kuiper Kuşağı'nda, Sedna ise Güneş etrafında dönen kuyruklu yıldızların deposu olarak da anılan Oort Bulutu'nda bulunmuştu. Yeni keşfedilen ve 2012-VP113 olarak adlandırılan muhtemel bir cüce gezegen olan bu cisim de tam olarak 10 yıl önce Sedna'nın bulunduğu bu alanda keşfedildi. 

Yeni keşfedilen ve 2012-VP113 olarak adlandırılan gök cismi, Chadwick Trujillo ve Scott Shepperd isimli bilim insanları tarafından Karanlık Enerji Kamerası'da uzak mesafelerdeki nesnelerle ilgili araştırma yaparken bulundu. İlk gözlemlerinden itibaren 2012-VP113'ü kayıt altına alan bilim insanları, daha sonra yaptıkları gözlemlerde bu cismin tüm yörüngesini haritalandırdılar. Bu sayede 2012-VP113 hakkında birtakım şaşırtıcı bilgiler elde ettiler. Örneğin, Sedna yörüngesinde ilerlerken Güneş'e yaklaşık olarak 1000 astronomik birim (Au) yakınlaşıyor, fakat şaşırtıcı şekilde 2012-VP113 sadece 452 Au yakınlaşıyor. Ayrıca 2012-VP113, Sedna'nın hemen hemen yarısı boyutunda ve tahminen yüzeyi buzlarla kaplı. 2012-VP113'ün kaşifi astronom Trujillo şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu tür keşifler Güneş Sistemimizin doğumuna ışık tutmaya başladı, bize Güneş Sistemi hakkında bilmediğimiz şeyler gösterecek. Güneş Sistemi'nin sınırlarının ötesini tatmaya başladık.

Sedna'nın ve 2012-VP113'ün Ooort Bulutu'nun birer üyeleri oldukları düşünülüyor. Ama bilim insanları, bu bulutun üyeleri oldukları düşünülen 6 başka gök cisminin de peşindeler. 2012-VP113 hakkındaki makale ise 26 Mart 2014'te Nature dergisinde yayımlandı.

Teşekkür: Bu yazıyı çeviren Özgür Akpınar'a teşekkür ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: IFLS | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/06/2024 00:31:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2106

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kara Delik
Madde
Oyun Teorisi
Filogenetik
Skeptisizm
Element
Sosyal
Evrimsel
Ağız
İletişim
Yumurta
Mikoloji
Ekonomi
Virüsler
Tehdit
Bebek
Konuşma
Müzik
Özel Görelilik
Şeker
İspat
Yemek
Hastalıkların Tedavisi
Öğrenme Teorileri
Değişim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı, et al. 2012-VP113: Güneş Sistemimizdeki Yeni Cüce Gezegen!. (5 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2106
Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2014, April 05). 2012-VP113: Güneş Sistemimizdeki Yeni Cüce Gezegen!. Evrim Ağacı. Retrieved June 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2106
E. Ağacı, et al. “2012-VP113: Güneş Sistemimizdeki Yeni Cüce Gezegen!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı, Evrim Ağacı, 05 Apr. 2014, https://evrimagaci.org/s/2106.
Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “2012-VP113: Güneş Sistemimizdeki Yeni Cüce Gezegen!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, April 05, 2014. https://evrimagaci.org/s/2106.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close