Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
10
Puan Ver

İnsanların neden cinsel istekleri vardır? Çoğu insan, neden insanların cinsel isteğinin çocuk yapmak (üremek) için olduğunu söylüyor?

Bence, bu sadece ilk insanlar için geçerli. 21. Yüzyılda insanların çoğu geçim sıkıntısı, çocuğa bakacak ebeveyn bulunmaması, nüfus aşırılığı vb. Sebeplerle çocuk yapmıyor. Bunun yerine cinsel isteklerini gidermek için kondom kullanıyor veya mastürbasyon yapıyorlar. Bu çözümlerin hiçbir yararı yoksa neden cinsel istek var?

3
483 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla (4)
Takip (4)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öncelikli evrim tarihinin veya sürecinin milyonlarca yılla ifade edilmesinden dolayı insanların da rahat ve konforlu bir ortama erişmesinin tarihinin en fazla 2000 yıl olması göz önünde bulundurulduğunda sorunuzun cevabı açığa çıkıyor. Yeryüzünde hayatın devam etmesi için ve diğer topluluk üyelerine nazaran daha avantajlı konumda olan bir bireyin genlerini başka bireylere aktararak uyumlu genlerin seçilmesini devam ettirebilmesi için üreme şarttır. Buna dini terminoloji fıtrat yani yaratılış temayülü denir veya doğa yasası da diyebiliriz dolayısıyla hayatın devamlılığı için üreme şarttır . İnsanların bir zihin olgunluğuna erişerek bu türlü cinsel isteklerin, içinde bulunduğu bir sürü arzunun kaynağını sorgulaması ve bu istekler üzerine felsefe yapması evrim tarihi açısından bir an bile sayılmayacak olan 2500 senedir veya milattan önce altıncı yüzyılda felsefenin ortaya çıktığını varsayarsak 2600 senedir. insanların savaşsız bir şekilde ve bolluk içinde felsefe yapmaya başlaması ise henüz çok yeni . Milattan önce altıncı yüzyılda ortaya çıkan felsefe ve bu felsefenin getirdiği türlü istekler üzerine sorgulama yapma düşüncesi 2500 yıl içinde pek çok defa dumura uğradı bunun sebebi de savaşlar açlıklar, kıtlıklardır. Evrim tarihi açısından milyonlarca yılla ifade edilen temayüller 300 400 senede ortadan kalkmazlar .

899 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Evrim ağacı

İnsanlardaki cinsel istek üremek için şart ve cinsel istek artıkça üreme miktarı artıyor bu da cinsel isteğin doğal seçilim ile toplum genelinde artışını tetiklemiş olması aşırı mantiklıdır ve evet bu açıdan düşünürsek sadece çocuk yapmak için evrimleşti bu özelik ama fazla istekli olunduğunda bunu isteği boşaltmak insana gene hayata kalma üreme konusunda yardımcı olur (mastürbasyonu sevişmeye tercih etmiyorsan ki eden görmedim) prezarvatif konusuna gelecek olursak evrim prezervatifi asla ön göremez evrim akıllı bir mekanizma değil. Aslında üremeyi artırmak için olsa bile prezervatif yolu bu şekilde kesebiliyor. Bu tarz başka örnekler de var neden vücut fazla yağ depoluyor şehir hayatında ihtiyacımız yok aslında ama eski zamanlarda vardı veya neden sağlıklı olmak için düzenli spora ihtiyaç var neden dişlerimiz günlük yediğimiz besinlerden dolayı çürüyor sebebi basit eskiden olan şartlar bir anda çok değişti ama biyolojik olarak bu kadar hızlı evrimlesemedik

274 görüntülenme
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
6

İnsanlar dünyaya saldırganlık ( kendini ölümden korumak için) ve cinsel dürtüler ( devamlılığını sağlaya bilmek amacı ile) ile dünyaya geliyor( Freud). Eğer fiziksel olarak da merak ediyorsan erkeklerde Hipotalamus medial preaptik bölgesi erkek cinsiyetinde en önemli bölgelerinden biridir. Testesteron salınımıda cinsel isteği erkeklerde artırıyor. Kadınlarda ise Hipotalamusun ventromedial çekirdeği önemli bir bölgesidir. Östörojende cinsel isteği artırıyor.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kibrimizi azalttığı ölçüde gücümüzü arttırır.”
Claude Bernard