Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Aydan Gökalp
Aydan Gökalp
1,909 UP
Üye
12

İnsanların neden cinsel istekleri vardır? Çoğu insan, neden insanların cinsel isteğinin çocuk yapmak (üremek) için olduğunu söylüyor?

Bence, bu sadece ilk insanlar için geçerli. 21.yüzyılda insanların çoğu geçim sıkıntısı, çocuğa bakacak ebeveyn bulunmaması, nüfus aşırılığı vb. sebeplerle çocuk yapmıyor. Bunun yerine cinsel isteklerini gidermek için kondom kullanıyor veya mastürbasyon yapıyorlar. Bu çözümlerin hiçbir yararı yoksa neden cinsel istek var?
2,894 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ceteris Paribus
Ceteris Paribus
1,860 UP
Göktürk Aksu

Öncelikli evrim tarihinin veya sürecinin milyonlarca yılla ifade edilmesinden dolayı insanların da rahat ve konforlu bir ortama erişmesinin tarihinin en fazla 2000 yıl olması göz önünde bulundurulduğunda sorunuzun cevabı açığa çıkıyor. Yeryüzünde hayatın devam etmesi için ve diğer topluluk üyelerine nazaran daha avantajlı konumda olan bir bireyin genlerini başka bireylere aktararak uyumlu genlerin seçilmesini devam ettirebilmesi için üreme şarttır. Buna dini terminoloji fıtrat yani yaratılış temayülü denir veya doğa yasası da diyebiliriz dolayısıyla hayatın devamlılığı için üreme şarttır . İnsanların bir zihin olgunluğuna erişerek bu türlü cinsel isteklerin, içinde bulunduğu bir sürü arzunun kaynağını sorgulaması ve bu istekler üzerine felsefe yapması evrim tarihi açısından bir an bile sayılmayacak olan 2500 senedir veya milattan önce altıncı yüzyılda felsefenin ortaya çıktığını varsayarsak 2600 senedir. insanların savaşsız bir şekilde ve bolluk içinde felsefe yapmaya başlaması ise henüz çok yeni . Milattan önce altıncı yüzyılda ortaya çıkan felsefe ve bu felsefenin getirdiği türlü istekler üzerine sorgulama yapma düşüncesi 2500 yıl içinde pek çok defa dumura uğradı bunun sebebi de savaşlar açlıklar, kıtlıklardır. Evrim tarihi açısından milyonlarca yılla ifade edilen temayüller 300 400 senede ortadan kalkmazlar .

1,105 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (10 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Barış Özcan
Barış Özcan
4,150 UP
sadece araştırdım

İnsanlardaki cinsel istek üremek için şart ve cinsel istek artıkça üreme miktarı artıyor bu da cinsel isteğin doğal seçilim ile toplum genelinde artışını tetiklemiş olması aşırı mantiklıdır ve evet bu açıdan düşünürsek sadece çocuk yapmak için evrimleşti bu özelik ama fazla istekli olunduğunda bunu isteği boşaltmak insana gene hayata kalma üreme konusunda yardımcı olur (mastürbasyonu sevişmeye tercih etmiyorsan ki eden görmedim) prezarvatif konusuna gelecek olursak evrim prezervatifi asla ön göremez evrim akıllı bir mekanizma değil. Aslında üremeyi artırmak için olsa bile prezervatif yolu bu şekilde kesebiliyor. Bu tarz başka örnekler de var neden vücut fazla yağ depoluyor şehir hayatında ihtiyacımız yok aslında ama eski zamanlarda vardı veya neden sağlıklı olmak için düzenli spora ihtiyaç var neden dişlerimiz günlük yediğimiz besinlerden dolayı çürüyor sebebi basit eskiden olan şartlar bir anda çok değişti ama biyolojik olarak bu kadar hızlı evrimlesemedik

518 görüntülenme
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aziz Koç
Aziz Koç
30K UP
Psikoloji Öğrencisi

İnsanlar dünyaya saldırganlık ( kendini ölümden korumak için) ve cinsel dürtüler ( devamlılığını sağlaya bilmek amacı ile) ile dünyaya geliyor( Freud). Eğer fiziksel olarak da merak ediyorsan erkeklerde Hipotalamus medial preaptik bölgesi erkek cinsiyetinde en önemli bölgelerinden biridir. Testesteron salınımıda cinsel isteği erkeklerde artırıyor. Kadınlarda ise Hipotalamusun ventromedial çekirdeği önemli bir bölgesidir. Östörojende cinsel isteği artırıyor.

184 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close