Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
14

İnsanların içlerindeki aldatıcıları tespit etmek için mekanizmalar geliştirmesinden önce aldatıcıların işbirlikçilere baskın çıktığı bi zaman oldu mu?

Sosyal kontrat teorisine göre insanların aldatıcıları tespit etmek için geliştirdiği zihinsel mekanizmalar sayesinde işbirlikçiler evrimsel süreçte baskın çıkabildi. Ancak bu dönemin öncesinde, daha avantajlı olduğu için aldatıcıların baskın geldiği bir süreç geçirildi mi?
149 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan Yazımlıcı, Mühendis, evrimsel psikoloji müridi

Bence sorunun dayandığı temel yanıltıcı olabilir. Toplumda net şekilde ayrışan "aldatıcılar" (karanlık üçlü özellkleri gösterenler - psikopatlık, makyavelizm, narsisizm) ve "uyumlular" olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar koşullara ve baskıya, bulundukları hiyerarşiye göre bu eğilimleri farklı oranlarda sergileyebilir. Hiyerarşilerin bunlara göre şekillendiği bile söylenebilir. CEO'lar arasında psikopatların oranı, genel ortalamaya göre yüksektir mesela. Dikey hiyerarşiler, uyumluları alt basamaklara, aldatıcıları üst basamaklara itme eğiliminde; kalabalık organizasyonlarda insanların istatistiklere dönüşmesi, empati eksikliği yaşayanlara avantaj sağlar. Nazi Almanyası'nda halk uyumluydu, ama aldatıcı bir ideolojinin ve onu kullananların peşinden gidiyorlardı.

Komünal bir toplumda karanlık üçlünün yaygın olması da, tanım gereği biraz zor. Üretkenlik yerine yağmacılık, ancak el koyacak artı değer fazlaysa sürdürülebilir. Komünal tarım ve/veya avcı-toplayıcı topluluklarda ihtiyaç fazlası üretim, nüfusun yarıdan fazlasının parazit bir yaşam sürmesini taşıyacak seviyede değildi. Yağmacı topluluklar da gene ancak üretken/uyumlu daha fazla komünal toplumun varlığına bağımlıydılar. Kurumsallaşmış yağma olan kölecilik ve feodalizm (ve bunların modern benzerleri) de sadece sınırlı bir azınlığa fayda sağlayabiliyordu. Aldatmayı, bireysel seviye dışında ele alırsak, bir kesime ayrıcalık tanıyan tüm ideolojik yapılar istismar edilebilir ve ediliyor da. Siyasal yapıya ve kültüre göre buna eşitlikçi ideolojileri bile katabiliriz, çünkü biatçı kültürlerde insanlar rahatlarının bozulmasındansa, aldatmacaya katılmayı tercih ederler - temel zaafımız, strese çok dayanıklı olmamamız. 1984'teki temel argümanlardan biri de insanların uygun koşullarda bile isteye bir aldatmacanın parçası olabilecekleri. Distopik modern toplumların sürdürülebilir olup olmadığı, daha ilkel koşullara doğru çürüyüp dağılmayacakları, tartışılabilir tabii. "Ayarında" bir yağmacılığın (kolonyalizm, kapitalizm), sınıflı toplumların şahsında tarihi bir miktar hızlandırdığı iddia edilebilir. Ancak bunları geçici birer aşama olarak görmek lazım - dünyanın hali de ortada zaten. Kaynaklar sürekli bir yağmayı kaldıramaz.

Bu Reklamı Kapat

Tabii biraz farklı bir bakış açısıyla bakarsak, kadınların ikinci sınıf muamelesi gördüğü tüm koşulları da bir aldatmacanın parçası sayabiliriz. O durumda nüfusun yaklaşık yarısı (yetişkin erkekler), bir aldatmaca üzerinden kendilerine avantaj sağlamış olur (erkekler arasındaki ast-üst ilişkisi, erkek annesi yaşlı kadınların bazı avantajlar kazanması gibi detayları saymazsak). Ortalamada kadınlardan erkeklere doğru bir kaynak ve ucuz emek aktrımı söz konusudur. Ancak erkeklerin tamamı birer aldatıcı değildir. Ataerkil toplum modelini ailelerin de baskısı/desteği ile sürdürmekle yetinirler - uyumludurlar.

Bir parantez açıp, aldatmanın da evrimde belli bir yeri olduğunu not etmek lazım: hiyerarşik primat gruplarında bazı zayıf erkekler, dalaverelerle dişilere ulaşmayı başarabiliyor. Kaynakların kıt olduğu durumlarda da gene aldatma ve hırsızlık yoluyla hayatta kalma şansını arttıran bireyler, soylarını devam ettirebilir, ama uzun vadede sürdürülebilirlik ağır basar.

Kaynaklar

  1. George Orwell. (1949). 1984.
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et