Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
İnsanların cinsel ilişkilerinde neden zevk alacaklarına ne karar veriyor?
1-2 aydır cinsellik hakta araştırıyorum. Bir çok şey öğrendim ama asıl sorumun bir cevabı yok. Ya da ben karşılaşmadım. Ama şöyleki. Çocukların gelecekte olacakları kişi rol modelleri ve etraflarında olan kişiler tarafından şekilleniyor. Peki cinsellik neye göre şekilleniyor. Ne tür seksten zevk alacağımıza ne karar veriyor?..
576 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Merhabalar Hulahali Famaya

Kendi tecrübelerime ve okuduklarım dayanarak cevap vereceğim. Sorunun 2 cevabı var aslında. 1sonradan öğrenmedir. Cevreden ve kulturden guzellik nedir, Sexy nedir tarzında dışarıdan öğrenir. Çünkü kulturumuzdeki guzellik bizim ideal kadın-erkek nedir, nasıl olmalıdır tarzında cevapları öğrenmemizi sağlar. Buradan sonrasını yazarken biraz utandım o yuzden özür dileyerek yazıyorum. Partnerinizin özellikleri kadarda seks yapma tarzımız, fantezileri iz herşeyde sonradan öğrenilir. Mesela izlenilen pornolar bunda cok rol oynuyor. İzlenilen şeyler fantazileri ve zevkleri çok belirler. Ayrıca cocukken ki anıları, hormonlar calışmaya baslayınca cevresindeki kızlarla etkileşimi yada arkadaslarıyla cinsel sohbetleride emin ol bu zevkleri cok değiştiriyor.

Sorunun 2. Cevabı hormonlar. Mesela eşcinsellik, hiperseksuellik, yada cinsiyet değişimleri falan hormonlar baglı. Mesela testosteron seviyesinin artması daha vahşileşmesine daha sert şeyler yapmasını saglar. Aşşagıya eşcinselliğin genetik olduguyla ilgili guzel bir link koyuyorum incelersin.

552 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Link . (12 September 2020). Alındığı Tarih: 12 September 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Mustafa Uslan
Mustafa Uslan Mustafa Uslan

Canlılarda en etkin güdü üreme içgüdüsü genlerinde vardır. Doğanın cinsel ilişkide verdiği haz üremeyi kamçılamaktadır. Yani neslini sürdürmeyi teşvik edici bir durum.

Bir başka araştırma ise, seksten alınan zevkin cinsiyetten ziyade, cinsel oryantasyonla ilgili olduğunu ortaya koymuş.

Orgazm esnasında yapılan PET taramaları göstermiş ki, kadınlarda ve erkeklerde beynin tam olarak aynı korteksleri ve bölgeleri uyarılıyor.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca orgazm esnasında beynin mantıktan sorumlu bölgesi, iki cinsiyette de kendini kapatıyor.

Bu da orgazm esnasında iki tarafın da yaptığı mantıksız hareketlere getirilebilecek mükemmel bir açıklama!

Benzerlikler bunlarla sınırlı değil. Orgazm sonrası, iki cinse de ağırlık çöküyor.

Bu Reklamı Kapat

Zira orgazm sonrası vücut, uyku hormonu olan Prolaktin salgılamaya başlıyor. Yine tuhaf bir şekilde, bu hormon cinsel birliktelik sonrası, masturbasyona oranla 4 kat daha fazla salgılanıyor. Aklınızda bulunsun!

Şu ana kadar yalnızca istatistik paylaşmış gibi olduk ama devamı var. Mesela orgazmın aslında tekil bir eylem olmadığını biliyor muydunuz?

Nasıl ki üzgün birini gördüğümüzde, istemsiz olarak üzülüyorsak, aynısı sekste de geçerli.

Zirveye ulaştığını deneyimlediğiniz partnerinizle birlikte siz de onun seviyesine çıkabilirsiniz. Üstelik, fizyolojik anlamda vücudunuz orgazm tepkilerini vermemiş olsa bile. Buna, kuru orgazm deniyor. Boşalmadan olunca işte...

Yine de her şeyi pür fizyolojiyle, katı kurallarla, sayılarla açıklamanın pek yerinde olmadığını söylemek gerek.

Fizyoloji, anatomi ve psikoloji denen üç başlı ejderhanın tüm bu meselelerle büyük bir rol oynadığını bilmek ve bunun bilincinde olmak önemli.

Bu Reklamı Kapat

Keyifli bir yaşam dileğiyle...

272 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et