Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsanların cinsel ilişkilerinde neden zevk alacaklarına ne karar veriyor?

1-2 aydır cinsellik hakta araştırıyorum. Bir çok şey öğrendim ama asıl sorumun bir cevabı yok. Ya da ben karşılaşmadım. Ama şöyleki. Çocukların gelecekte olacakları kişi rol modelleri ve etraflarında olan kişiler tarafından şekilleniyor. Peki cinsellik neye göre şekilleniyor. Ne tür seksten zevk alacağımıza ne karar veriyor?..
13,405 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
272K UP
Düşünür

Merhabalar Hulahali Famaya

Kendi tecrübelerime ve okuduklarım dayanarak cevap vereceğim. Sorunun 2 cevabı var aslında. 1sonradan öğrenmedir. Cevreden ve kulturden guzellik nedir, Sexy nedir tarzında dışarıdan öğrenir. Çünkü kulturumuzdeki guzellik bizim ideal kadın-erkek nedir, nasıl olmalıdır tarzında cevapları öğrenmemizi sağlar. Buradan sonrasını yazarken biraz utandım o yuzden özür dileyerek yazıyorum. Partnerinizin özellikleri kadarda seks yapma tarzımız, fantezileri iz herşeyde sonradan öğrenilir. Mesela izlenilen pornolar bunda cok rol oynuyor. İzlenilen şeyler fantazileri ve zevkleri çok belirler. Ayrıca cocukken ki anıları, hormonlar calışmaya baslayınca cevresindeki kızlarla etkileşimi yada arkadaslarıyla cinsel sohbetleride emin ol bu zevkleri cok değiştiriyor.

Sorunun 2. Cevabı hormonlar. Mesela eşcinsellik, hiperseksuellik, yada cinsiyet değişimleri falan hormonlar baglı. Mesela testosteron seviyesinin artması daha vahşileşmesine daha sert şeyler yapmasını saglar. Aşşagıya eşcinselliğin genetik olduguyla ilgili guzel bir link koyuyorum incelersin.

Tüm Reklamları Kapat

1,072 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link . (12 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Uslan
Mustafa Uslan
1,027 UP
Mustafa Uslan

Canlılarda en etkin güdü üreme içgüdüsü genlerinde vardır. Doğanın cinsel ilişkide verdiği haz üremeyi kamçılamaktadır. Yani neslini sürdürmeyi teşvik edici bir durum.

Bir başka araştırma ise, seksten alınan zevkin cinsiyetten ziyade, cinsel oryantasyonla ilgili olduğunu ortaya koymuş.

Orgazm esnasında yapılan PET taramaları göstermiş ki, kadınlarda ve erkeklerde beynin tam olarak aynı korteksleri ve bölgeleri uyarılıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca orgazm esnasında beynin mantıktan sorumlu bölgesi, iki cinsiyette de kendini kapatıyor.

Bu da orgazm esnasında iki tarafın da yaptığı mantıksız hareketlere getirilebilecek mükemmel bir açıklama!

Benzerlikler bunlarla sınırlı değil. Orgazm sonrası, iki cinse de ağırlık çöküyor.

Zira orgazm sonrası vücut, uyku hormonu olan Prolaktin salgılamaya başlıyor. Yine tuhaf bir şekilde, bu hormon cinsel birliktelik sonrası, masturbasyona oranla 4 kat daha fazla salgılanıyor. Aklınızda bulunsun!

Tüm Reklamları Kapat

Şu ana kadar yalnızca istatistik paylaşmış gibi olduk ama devamı var. Mesela orgazmın aslında tekil bir eylem olmadığını biliyor muydunuz?

Nasıl ki üzgün birini gördüğümüzde, istemsiz olarak üzülüyorsak, aynısı sekste de geçerli.

Zirveye ulaştığını deneyimlediğiniz partnerinizle birlikte siz de onun seviyesine çıkabilirsiniz. Üstelik, fizyolojik anlamda vücudunuz orgazm tepkilerini vermemiş olsa bile. Buna, kuru orgazm deniyor. Boşalmadan olunca işte...

Yine de her şeyi pür fizyolojiyle, katı kurallarla, sayılarla açıklamanın pek yerinde olmadığını söylemek gerek.

Fizyoloji, anatomi ve psikoloji denen üç başlı ejderhanın tüm bu meselelerle büyük bir rol oynadığını bilmek ve bunun bilincinde olmak önemli.

Keyifli bir yaşam dileğiyle...

628 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close