Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsanların cinsel ilişkilerinde neden zevk alacaklarına ne karar veriyor?

1-2 aydır cinsellik hakta araştırıyorum. Bir çok şey öğrendim ama asıl sorumun bir cevabı yok. Ya da ben karşılaşmadım. Ama şöyleki. Çocukların gelecekte olacakları kişi rol modelleri ve etraflarında olan kişiler tarafından şekilleniyor. Peki cinsellik neye göre şekilleniyor. Ne tür seksten zevk alacağımıza ne karar veriyor?..
9,461 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
186K UP
Düşünür

Merhabalar Hulahali Famaya

Kendi tecrübelerime ve okuduklarım dayanarak cevap vereceğim. Sorunun 2 cevabı var aslında. 1sonradan öğrenmedir. Cevreden ve kulturden guzellik nedir, Sexy nedir tarzında dışarıdan öğrenir. Çünkü kulturumuzdeki guzellik bizim ideal kadın-erkek nedir, nasıl olmalıdır tarzında cevapları öğrenmemizi sağlar. Buradan sonrasını yazarken biraz utandım o yuzden özür dileyerek yazıyorum. Partnerinizin özellikleri kadarda seks yapma tarzımız, fantezileri iz herşeyde sonradan öğrenilir. Mesela izlenilen pornolar bunda cok rol oynuyor. İzlenilen şeyler fantazileri ve zevkleri çok belirler. Ayrıca cocukken ki anıları, hormonlar calışmaya baslayınca cevresindeki kızlarla etkileşimi yada arkadaslarıyla cinsel sohbetleride emin ol bu zevkleri cok değiştiriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Sorunun 2. Cevabı hormonlar. Mesela eşcinsellik, hiperseksuellik, yada cinsiyet değişimleri falan hormonlar baglı. Mesela testosteron seviyesinin artması daha vahşileşmesine daha sert şeyler yapmasını saglar. Aşşagıya eşcinselliğin genetik olduguyla ilgili guzel bir link koyuyorum incelersin.

891 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Link . (12 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mustafa Uslan
Mustafa Uslan

Canlılarda en etkin güdü üreme içgüdüsü genlerinde vardır. Doğanın cinsel ilişkide verdiği haz üremeyi kamçılamaktadır. Yani neslini sürdürmeyi teşvik edici bir durum.

Bir başka araştırma ise, seksten alınan zevkin cinsiyetten ziyade, cinsel oryantasyonla ilgili olduğunu ortaya koymuş.

Tüm Reklamları Kapat

Orgazm esnasında yapılan PET taramaları göstermiş ki, kadınlarda ve erkeklerde beynin tam olarak aynı korteksleri ve bölgeleri uyarılıyor.

Ayrıca orgazm esnasında beynin mantıktan sorumlu bölgesi, iki cinsiyette de kendini kapatıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu da orgazm esnasında iki tarafın da yaptığı mantıksız hareketlere getirilebilecek mükemmel bir açıklama!

Benzerlikler bunlarla sınırlı değil. Orgazm sonrası, iki cinse de ağırlık çöküyor.

Zira orgazm sonrası vücut, uyku hormonu olan Prolaktin salgılamaya başlıyor. Yine tuhaf bir şekilde, bu hormon cinsel birliktelik sonrası, masturbasyona oranla 4 kat daha fazla salgılanıyor. Aklınızda bulunsun!

Şu ana kadar yalnızca istatistik paylaşmış gibi olduk ama devamı var. Mesela orgazmın aslında tekil bir eylem olmadığını biliyor muydunuz?

Nasıl ki üzgün birini gördüğümüzde, istemsiz olarak üzülüyorsak, aynısı sekste de geçerli.

Zirveye ulaştığını deneyimlediğiniz partnerinizle birlikte siz de onun seviyesine çıkabilirsiniz. Üstelik, fizyolojik anlamda vücudunuz orgazm tepkilerini vermemiş olsa bile. Buna, kuru orgazm deniyor. Boşalmadan olunca işte...

Yine de her şeyi pür fizyolojiyle, katı kurallarla, sayılarla açıklamanın pek yerinde olmadığını söylemek gerek.

Fizyoloji, anatomi ve psikoloji denen üç başlı ejderhanın tüm bu meselelerle büyük bir rol oynadığını bilmek ve bunun bilincinde olmak önemli.

Keyifli bir yaşam dileğiyle...

496 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close