Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanların artık doğumda daha zorlamasında ayakta durma şeklimizn değişip vajinanın daralması etkili olabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

bence bu soruyu 5 milyon yıl önce sorsaydın mantıklı olabilir. Ayağa kalkmayla daha dar bir kalça kemiği ( pelvis .coxa, leğen kemiği ) daha zor doğumlara sebep olmaya başladı ancak zamanla iri yavru doğuramama anne ve çocuğun ölmesiyle sistem kendini daha erken daha küçük yavru doğurmaya evirdi. (gözleri açılmamış kafasını bile tutamayan bebekler doğurmak çözüm oldu ) bu gün için soruyorsa 1900 başlarında uygulanmaya başlayıp 1960 tan sonra yoğun kullanılması sonucu sezaryen yönteminin ( nüfus artışı amacıyla bazı ülkelerde yönlendirilmesiyle ) bu günkü güç doğumlar için zemin hazırlanmış olduğudur. mutlaka 5 kg yakın doğan çocuklar duymuş yada şahit olmuşsundur. doğada böyle bir doğum anne ve bebeğin ölümüyle sonuçlanırdı .

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. evrim ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgelik, vazgeçilmez olmadığınızı fark etmekle başlar.”
Richard E. Byrd
Geri Bildirim Gönder