Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanlar uzun süre kabul ettiği fikirleri sarsılınca depresyona girebilir mi?

1
117 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir şeyi doğru olarak kabul etmek,en önemlisi kendi doğrun fikrin olarak kabul etmek uzun bir süreçtir.Kabul etme aşaması ise o fikrin tersini ve düzünü görerek karşıtlarını görerek olur.Bu durumun dışındaki kabullenme ,kabullenme sayılamaz karşıtı hakkında yeteri bilgi sahibi olmadan tek doğruymuş gibi hareket etmek,fikrin sadece işimize yarayacak kısmını görüp geri kalanına kör olmaktır.Kısaca körü körüne bağlanmak,benimsemek,benliğin bilişsel ihtiyacını karşılayabilecek tek gerçek olarak görmek söz konusuysa depresyona sebep olabilir.Soruda bahsedilen depresyonun ; uzun süre tek konuya odaklanıp diğer doğruları es geçmenin,daha sonrasında bu es geçilen konuların,uzun süre benimsediğimiz fikrimiz sırasındaki olayları yorumlamada daha geniş güzergâh , perspektif sunabileceği düşüncesindeki hayal kırıklığı olabilir.Bir fikri öncümüz olarak görmek olayları anlamlandırmada kolaylık sağlar.'Depresyon' durumu dediğimiz şey,tek açıdan bakmanın ,bir spiritüel yasa olarak da "Zihinsel Bağımsızlık Yasası" nın suistimal edilmesi ,sonsuz olasılıklara açılan kapının kapatılması durumudur.

Sandığımızdan daha değişkeniz.Değişimleri,en önemlisi bizi ilgilendiren değişimleri kabul etmek yorucu bir süreç olabilir.Sonuca bağlılık çoğu zaman mantıklı değildir.Her düşünce zıttıyla vardır mutlak doğru yoktur,kabul ettiğiniz doğrunun zıttını kabul eden de vardır .Zihinsel Bağımsızlık Yasası yapı olarak entelektüel olan bizler için göz ardı edilmemesi gereken bir yasadır

- Aynı nehirlere iki defa inemezsin. Çünkü aynı nehirlere inenlerin üzerine her zaman yeni sular gelir.-Herakleitos

475 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, batıl inancın zehridir.”
Adam Smith