Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
16
Puan Ver

İnsanlar tek böbrekle yaşayabilirken neden iki böbrekle doğarlar, üstelik evrimde bunun enerji israfından elenebilmesi gerekebilirken?

1
772 görüntülenme
Teşekkür (9)
Hatırla (20)
Takip (6)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar İbrahim Durmuş

böbrek denilen organ, nefronları sayesinde, kanı süzmekte ve kanın içindeki tuz, mineral ve kiri dışarı atmaktadır. bunun yanı sıra, kan basıncının düzenlenmesi, kan PH seviyesi, tansiyon gibi bazı görevleri daha vardır. dediğin gibi elbette insanlar sadece 1 böbrekle yaşayabilirler ve hiç farkına bile varmadıkları durumlar cok sıktır. ama 1 böbrek demek bu böbrek işlevlerinin yarısını kaybetmesi demek. bu durumda bazı hassasiyetler meydana geliyor: sık su içme sorumluluğu ve tansiyon problemi. çok tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalı ve eğerki bir birey 40 yaşın altında hiper tansiyonu varsa böbrekler sorunu yaşaması muhtemeldir. bunun dışında bazı antibiyotikler, ilaçlar, sigara ve alkol kullanımında sağlıklı bir bireyden daha fazla zarar görür.(bundan sonra yazdıklarım kendi yorumum, kaynaktan bagımsızdır.)

bir insan akciğerinin 1 tanesi olmazsa da yaşayabilir, midesi olmazsa da yaşayabilir, tek gözü olmazsa, böbreğinin biri olmazsa, tek gözü çıksa, karaciğerinin %70i olmazsa, dalak olmazsa, pankreasın olmazsa da yaşayabilirsin, kısaca iç organlarının yarısından fazlası olmazsa da hayatta kalabilirsin. gerçi buna yaşamak değil hayatta kalmak demek daha doğru olur. ama evrimsel süreçte sen vücudunu %100 verimle kullanmak üzere evrimleştin. yani 1 böbreğin olmazsa elbette çok sıkıntı olmadan yaşarsın da hayat kaliteni bir nebze düşürür. bu hayat kaliteni düşürmeden, tek böbreğe çok yüklenmeden, hayatta sıkıntı yaşamadan devam etmek için hiç olmamasından daha iyidir.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. Link
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, iki ayağı üzerine doğrulmuş maymunlarız; gökten inmiş melekler değil!”
Robert Ardrey