Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İbrahim Durmuş
İbrahim Durmuş
2,064 UP
Üye
22

İnsanlar tek böbrekle yaşayabilirken neden iki böbrekle doğarlar, üstelik evrimde bunun enerji israfından elenebilmesi gerekebilirken?

6,990 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

Tek böbrekle yaşayabilmek bir şey, tek böbrekle nesiller boyu hayatta kalabilmek başka bir şey. Tek böbrekli insanlarda hipertansiyon, ödem ve proteinüri, yani idrarla protein atımı riski daha yüksek.[1] Bu kişiler vahşi hayatta kalma konusunda çok daha zayıflar, çünkü böbreklerine alacakları en hafif darbeler bile ölümlerine sebep olabilir. Günümüzde de o yüzden tek böbreklilerin boks, futbol, hokey, dövüş sanatları, rugby, güreş gibi sert rekabet oyunlarından ve tırmanıcılık, motor sporları, hava dalışı gibi yüksek riskli aktivitelerden uzak durması isteniyor.[2]

Evrim sadece ucu ucuna yaşayabilmekle ilgili değil, istikrarlı bir şekilde varlığını sürdürebilmekle ilgili. Ve bu konuda 2 böbrek, 1 böbrekten daha iyi.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Ama tabii evrimsel süreçte tek böbreğe inip, onun şu ankinin 1.5-2 katı büyüklüğe evrimleşmesi mümkün. Bu yönde bir seçilim baskısı olsaydı, böyle bir evrim de yaşanabilirdi.

244 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Healthline. Can You Live With One Kidney? What You Need To Know. (9 Mart 2020). Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
 2.  Kidney.org. Living With One Kidney. (7 Ocak 2016). Alındığı Yer:   Kidney.org | Arşiv Bağlantısı
 3. B. Huuskes. Curious Kids: Why Do We Have Two Kidneys When We Can Live With Only One?. (22 Ağustos 2019). Alındığı Yer: The Conversation | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Genç Mühendis
Genç Mühendis
213K UP
Düşünür

merhabalar İbrahim Durmuş

böbrek denilen organ, nefronları sayesinde, kanı süzmekte ve kanın içindeki tuz, mineral ve kiri dışarı atmaktadır. bunun yanı sıra, kan basıncının düzenlenmesi, kan PH seviyesi, tansiyon gibi bazı görevleri daha vardır. dediğin gibi elbette insanlar sadece 1 böbrekle yaşayabilirler ve hiç farkına bile varmadıkları durumlar cok sıktır. ama 1 böbrek demek bu böbrek işlevlerinin yarısını kaybetmesi demek. bu durumda bazı hassasiyetler meydana geliyor: sık su içme sorumluluğu ve tansiyon problemi. çok tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalı ve eğerki bir birey 40 yaşın altında hiper tansiyonu varsa böbrekler sorunu yaşaması muhtemeldir. bunun dışında bazı antibiyotikler, ilaçlar, sigara ve alkol kullanımında sağlıklı bir bireyden daha fazla zarar görür.(bundan sonra yazdıklarım kendi yorumum, kaynaktan bagımsızdır.)

Tüm Reklamları Kapat

bir insan akciğerinin 1 tanesi olmazsa da yaşayabilir, midesi olmazsa da yaşayabilir, tek gözü olmazsa, böbreğinin biri olmazsa, tek gözü çıksa, karaciğerinin %70i olmazsa, dalak olmazsa, pankreasın olmazsa da yaşayabilirsin, kısaca iç organlarının yarısından fazlası olmazsa da hayatta kalabilirsin. gerçi buna yaşamak değil hayatta kalmak demek daha doğru olur. ama evrimsel süreçte sen vücudunu %100 verimle kullanmak üzere evrimleştin. yani 1 böbreğin olmazsa elbette çok sıkıntı olmadan yaşarsın da hayat kaliteni bir nebze düşürür. bu hayat kaliteni düşürmeden, tek böbreğe çok yüklenmeden, hayatta sıkıntı yaşamadan devam etmek için hiç olmamasından daha iyidir.

409 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link . (22 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 22 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlyas Korkmaz
nefroloji alanını yakından takip eden, araştırmalar yapmış biri

İlk olarak şunu söyleyeyim evrimde kabaca bazı canlılarda iki böbrek daha iyi bir hayatta kalma şartları gerekçesi ile meydana gelmişse bu bir tür kaynak israfından dolayı elenip türün artık unilateral böbreğe sahip olmasına dönüşecek bir durum olması için biraz gerçek dışı sayılabilecek kadar çok farklı şartlar gerektirir diye düşünüyorum ancak tarihimizin bu şartları içermediği ortada, bundan farklı olarak ben bu yazıda konunun daha farklı bir yönüne değinmek istedim.

Tek böbrek ile de sağlıklı ve beklenen yaşam süresine ulaşılabilir, kabaca internetten gözlemleyebileceğin araştırmalara göre 750 kişiden biri (çoğunlukla erkek) tek böbrekli olarak doğmaktadır ve genellikle sol böbrek yoktur, tek böbrekli kişiler kas olarak daha güçsüz değillerdir, ya da vücutları 2 böbreğe kıyasla gelişim potansiyelinden daha küçük ya da daha güçsüz olarak gelişimini tamamlamaz, sadece böbreğin ömrünün uzun olması dolayısıyla kas kütlesini fazla artırmamaları, protein tuz alımını kısıtlamaları gerekir, zaten 2 böbreği olan normal bir insan da Erol Taş(ruhu şad olsun) usulü her gün oturup 2 öğün keçi budu yemez diye tahmin ediyorum, yine antik insanları incelersek bu insanların bir tür "vücut geliştirici" veya "powerliftçi" olmadıklarını görüyoruz... Eski insanların yaşam sürelerine baktığımızda insanın doğada "hayatta kalamama" açısından tek böbrekli olma halinden daha büyük riskler ile karşı karşıya geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca <"en hafif"> darbe gibi darbeler de kişinin "ölümü" ya da böbreğin fonksiyonunun azalması gibi kritik sorunlara yol açmaz, kalan böbreğin işlevini yitirecek seviyede darbeyle karşılaşması için bu darbenin en hafiften daha da ciddi, böbrekten önce üzerinde bulunan cilde ve onunda altında bulunan iskelet-kas sisteminde hasar meydana getirebilecek türde bir darbe olması gerekir. Proteinüri, hipertansiyon gibi komplikasyonlar sağlıklı unilateral(tek taraflı) böbreği olan kişilerde nadirdir yani kesin olacak diye bir kaide yoktur, ancak 2 böbreği olan birinden bu komplikasyonları yaşama şansları "biraz daha yüksek" olarak ifade edilir ancak bu bir "kesinlik" değildir, teşekkürler. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Tej K. Mattoo. Solitary Or Single-Functioning Kidney. Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2023. Alındığı Yer: NIDDK | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Kime Göre
Kime Göre "Deli"? Şeytanlardan Tımarhanelere Akıl Hastalıkları...
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close