Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanlar salgınlar yüzünden asosyal olmaya doğru evrimleşebilir mi?

Yani salgınlarda evde kalmamız isteniyor ya. Asosyal insanlar zaten evde kaldıkları için evde kalmayan ve sosyal olan insanlara göre daha avantajlı olmazlar mı? Eğer salgın hastalıklara beklediğimizden çok daha sürerse ve teoride nesiller boyu devam ederse bu insanlar asosyal olmaya doğru evrimleşir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

İlk bakışta kulağa mantıklı geliyor ama uzun vadede daha sosyal olan gurupların bağışıklık kazanarak ve virüse dayanıklı bireylerin hayatta kalması ile (yani doğal seçilimle) daha baskın olacağını düşünüyorum. Yani sosyal guruplar evrimde avantaj sağlayacaktır.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizem merak uyandırır ve merak da insanın anlamak için sahip olduğu en temel arzudur.”
Neil Armstrong
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder