Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanlar salgınlar yüzünden asosyal olmaya doğru evrimleşebilir mi?

Yani salgınlarda evde kalmamız isteniyor ya. Asosyal insanlar zaten evde kaldıkları için evde kalmayan ve sosyal olan insanlara göre daha avantajlı olmazlar mı? Eğer salgın hastalıklara beklediğimizden çok daha sürerse ve teoride nesiller boyu devam ederse bu insanlar asosyal olmaya doğru evrimleşir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İlk bakışta kulağa mantıklı geliyor ama uzun vadede daha sosyal olan gurupların bağışıklık kazanarak ve virüse dayanıklı bireylerin hayatta kalması ile (yani doğal seçilimle) daha baskın olacağını düşünüyorum. Yani sosyal guruplar evrimde avantaj sağlayacaktır.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Spesiyalistler çağında herkes yalnızca kendi problemlerini görür. O problemin daha büyük resmin neresine oturduğu konusunda bihaber veya hoşgörüsüzdürler.”
Rachel Carson
Geri Bildirim Gönder