Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

İnsanlar, neden youtuberlara "katıl" butonu ile para vermeyi tercih ediyor?

Evrim ağacı gibi geliri belli olan ve bir şeyler yapmaya çalışan kanalları tenzih ediyorum. Ancak bir insan neden bir milyon ya da dört milyon abonesi olan birine para veriyor? Nasıl veriyor? Sırf isminin yanında garip gurup simgeler çıkması gerçekten bu kadar manipüle ediyor mu insanları?

3
105 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Cevaplar çok öznel olur herhalde, ancak şunu söyleyebilirim. Bir kişinin bir youtuber a para vermesinin birçok nedeni olabilir. Benim şahsi fikrim ise kişinin, o kanalın gerek ideolojisi gerek düşüncesi olsun beğendiği ve kabul ettiği buna ek olarak o kanala aidiyet duygusu hissettiği için olabilir. Bir kanala maddi destek vermek ,bilhassa zaten çok fazla para kazanan bir kanal ise, çok rasyonel olmayabilir. Ancak bu o kişinin amacına yöneliktir, örneğin; sponsor olup elde edilen özellikler/ayrıcalıklar (bunlar kanal sahibine soru sorabilme, podcast konuları belirleyebilme gibi..) düşünülürse insanların o kanala olan bağlılığını ve ayrıcalıkları elde etmesindeki avantajları arttırabilir. Zaten maddi yardım edenlere her kanal sahibi özel ayrıcalıklar tanır ki diğer sıradan abonelerden 'farklı' ve 'özel' olduğunu hissedebilsin. Kısaca kişi fikir, düşünce olarak yakın hissettiği kanala maddi destek sağlayabilir tamamen şahsi bir mesele ve yorumdur. İleri okuma için bir kaynak bırakıyorum.

119 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
5

Verilen cevaplara bir ekleme daha yapılabilir. Bizim satın alım kararlarımızda markalar da etkileyicidir. Marka satın alımında bizi etkileyen şey, ona sahip olmanın egomuzu okşamasıdır. Çok abonesi olan bir kanal ise bir marka olarak değerlendirilebilir. Oraya ücret ödemek ise bizi o markayı satın aldığımız noktasına götürür. Mevcut ekonomik sistemde önemli bir yeri vardır bu marka meselesinin.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Para karşılığındaki beklentilerinize bağlı olarak değişebilir bu durum. Nasıl ki evrim ağacının çalışmalarına katkıda bulunmak ve daha fazla araştırma için destek olmaya çalışıyorsak başka birisi kendisini eğlendiren youtube hesaplarının daha fazla videosuna erişebilmek için "katıl" butonunu kullanabilir veya bir kişisel gelişim kanalının daha fazla videosuna erişip daha farklı tavsiyeler dinlemeyi tercih edebilir. Buradaki amacın "4 milyonluk kanala biraz daha para kazandırayım" değil de "daha fazla içeriğe erişeyim" olarak algılanması gerektiğini düşünüyorum.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sadece absürt olanı deneyenler imkansızı başarabilirler.”
Robin Morgan