Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

İnsan Yumurtaları, Bazı Erkeklerin Spermini Diğerlerine Tercih Ediyor!

İnsan Yumurtaları, Bazı Erkeklerin Spermini Diğerlerine Tercih Ediyor!
Yumurta ve spermleri gösteren bir çizim
Flickr
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

İnsan yumurtaları spermleri cezbetmek için kimyasal sinyaller kullanır. Stockholm Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi NHS Vakfı tarafından yapılan yeni araştırmalar, yumurtaların spermi “seçmek” için bu kimyasal sinyalleri kullandığını gösteriyor. Farklı kadın yumurtaları mutlaka partnerlerinkini değil farklı erkeklerin spermlerini cezbetmeyi tercih edebilir.

Bu yazı, Stockholm Üniversitesi isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

İnsanlar eşlerini seçmek için çok zaman ve enerji harcarlar. Stockholm Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi NHS Vakfı Vakfı'ndan (MFT) araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, eş seçiminin cinsel ilişkiden sonra bile devam ettiğini gösteriyor - görünüşe göre insan yumurtaları spermi “seçebiliyor”. Stockholm Üniversitesinde Doçent olan John Fitzpatrick şöyle diyor:

İnsan yumurtaları spermi döllenmemiş yumurtalara çeken kimyasal cezbediciler (kemoatraktant) olarak adlandırılan kimyasallar salar. Yumurtaların belirli spermleri seçmek için bu kimyasal sinyalleri kullanıp kullanmadığını bilmek istedik.

Araştırmacılar, spermlerin yumurtaları çevreleyen ve kimyasal cezbediciler içeren foliküler sıvıya nasıl tepki verdiğini incelediler. Farklı kadınlardan gelen foliküler sıvıların bazı erkeklerden gelen spermleri diğerlerinden daha fazla çekip çekmediğini öğrenmek istediler.

Mikroskobik Eş Seçimi

Profesör Fitzpatrick şöyle diyor:

Bir kadının foliküler sıvısı bir erkeğin spermlerini cezbetmede daha iyiyken, başka bir kadının foliküler sıvısı farklı bir erkekten gelen spermleri çekmede daha iyiydi. Bu, insan yumurtaları ve spermleri arasındaki etkileşimlerin kadınların ve erkeklerin özel kimliğine bağlı olduğunu gösteriyor.

Yumurta mutlaka kadının eş seçimi ile aynı fikirde olmayabilir. Araştırmacılar, yumurtaların her zaman eşin spermlerini başka erkeklerin spermlerine tercih etmediğini buldular.

Peki bu seçimi yapan yumurta mı yoksa sperm mi? Profesör Fitzpatrick, spermin sadece yumurtaları döllemek işinden sorumlu olduğunu bu yüzden seçici olmasının mantıklı olmadığını açıkladı. Öte yandan, yumurtalar yüksek kaliteli veya genetik olarak uyumlu spermleri seçerek fayda sağlayabilir.

Bu çalışmanın kıdemli yazarı ve MFT'nin bir parçası olan Saint Marys Hastanesi Üreme Tıbbı Bölümü Bilimsel Direktörü Profesör Daniel Brison şöyle diyor:

Yumurtaların spermleri seçtiği fikri gerçekten de insan doğurganlık araştırmaları için oldukça yeni.

Manchester Üniversitesi Fahri Profesörü şunları ekliyor:

Yumurtaların ve spermlerin nasıl etkileşimde bulundukları üzerine yapılan araştırmalar kısırlık tedavilerini geliştirmemize ve nihayetinde çiftlerde 'açıklanamayan' kısırlık nedenlerinden bazılarını anlamamıza yardımcı olabilir. Bu araştırmaya katılan ve gelecekte kısırlık ile mücadele eden çiftlere fayda sağlayabilecek olan bu bulgulara katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 30
 • Merak Uyandırıcı! 18
 • Umut Verici! 14
 • Muhteşem! 11
 • Bilim Budur! 11
 • İnanılmaz 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Üzücü! 3
 • Güldürdü 2
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Stockholm Üniversitesi | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2020 08:49:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8878

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Atom
Beslenme
Eğitim
Evrim Teorisi
Karbonhidrat
Küresel Salgın
Evrimsel Süreç
Cinsellik
Grip
Hamilelik
Kadın
Stres
Nasa
Maske
Sağlık Bilimleri
Tardigrad
Makale
Arı
Ekoloji
Bilim İnsanları
Yılan
Duygu
Hastalıkların Tedavisi
Gıda
Popülasyon
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim harika bir oyundur. İlham vericidir ve tazeleyicidir. Oyun alanıysa Evren'in ta kendisidir.”
Isidor Isaac Rabi
Geri Bildirim Gönder