1

İnsanın omnivor beslenmesi vegan beslenmeye göre nasıl daha zararlı olabiliyor?

İnsan hepçil bir tür olarak evrimleşti fakat bugün et yemenin zararlı olduğundan ya da vegan beslenmenin omnivor beslenmeye göre daha sağlıklı olduğundan bahsediliyor. Omnivor bir türün tamamen otçul beslenmesinin daha sağlıklı olması mantıksal ve biyolojik bir çelişki değil mi?

2
Anonim 1
213 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap
Kaynak metin üzerinden gidersek vegan beslenmenin, omnivor beslenmeye kıyasla daha sağlıklı olduğu sonucuna kısa vadedeki bulgular üzerinden varıyor. Uzun vadede "kesin olarak böyledir" sonucuna varamıyoruz. Bizler evrimini tamamlamış canlılar olmadığımız için daha doğrusu evrim zaten "tamamlanan" bir şey olmadığı için en son durumda bitkisel ağırlıklı omnivor beslenmeye uygun bir fizyolojiyle doğan Homo Sapiens yavrularıyız. Bu nesnel gerçekliğin farkındalığına sahip olduktan sonra geri kalan tüm tercihler özneldir ve "sağlıklı" olup olmadığı tamamen hayatı anlamlandırış biçimimize bağlı kalır.
159 görüntülenme
4
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Burda sağlıklı noktası aslında çok geniş ve kısmen göreceli mesela altta yatan bir böbrek patolojiniz varsa yoğun mineral içeren otları yemeniz zararlı olabilir. Bir başka durumda ise ailenizde kolon(kalın bağırsak) tümörlerine bir yatkınlık varsada kırmızı et tüketimi size zararlı olabilir. 

Genel olarak bakacak olursak bir çok çalışmada akdeniz tipi diyetin daha sağlıklı olduğu yönünde veriler mevcut ama yinede olasılık olarak bakacak olursak size faydası olamayabilir. 

Hipokratın yüz yıllarca öncesinden söylediği gibi orta düzey beslenme orta düzey fiziksel aktivite sağlık için iyidir

116 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku