Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanın omnivor beslenmesi vegan beslenmeye göre nasıl daha zararlı olabiliyor?

İnsan hepçil bir tür olarak evrimleşti fakat bugün et yemenin zararlı olduğundan ya da vegan beslenmenin omnivor beslenmeye göre daha sağlıklı olduğundan bahsediliyor. Omnivor bir türün tamamen otçul beslenmesinin daha sağlıklı olması mantıksal ve biyolojik bir çelişki değil mi?

2
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Burda sağlıklı noktası aslında çok geniş ve kısmen göreceli mesela altta yatan bir böbrek patolojiniz varsa yoğun mineral içeren otları yemeniz zararlı olabilir. Bir başka durumda ise ailenizde kolon(kalın bağırsak) tümörlerine bir yatkınlık varsada kırmızı et tüketimi size zararlı olabilir. 

Genel olarak bakacak olursak bir çok çalışmada akdeniz tipi diyetin daha sağlıklı olduğu yönünde veriler mevcut ama yinede olasılık olarak bakacak olursak size faydası olamayabilir. 

Hipokratın yüz yıllarca öncesinden söylediği gibi orta düzey beslenme orta düzey fiziksel aktivite sağlık için iyidir

Favorilerime Ekle
1
Kaynak metin üzerinden gidersek vegan beslenmenin, omnivor beslenmeye kıyasla daha sağlıklı olduğu sonucuna kısa vadedeki bulgular üzerinden varıyor. Uzun vadede "kesin olarak böyledir" sonucuna varamıyoruz. Bizler evrimini tamamlamış canlılar olmadığımız için daha doğrusu evrim zaten "tamamlanan" bir şey olmadığı için en son durumda bitkisel ağırlıklı omnivor beslenmeye uygun bir fizyolojiyle doğan Homo Sapiens yavrularıyız. Bu nesnel gerçekliğin farkındalığına sahip olduktan sonra geri kalan tüm tercihler özneldir ve "sağlıklı" olup olmadığı tamamen hayatı anlamlandırış biçimimize bağlı kalır.
Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Johannes Kepler, kendisinin yaptığı son derece hassas gözlemlerin, uzun yıllardır beslediği inançları ile uyuşmadığını gördüğünde, rahatsız edici olan gerçekleri kabul etti. Zorlu gerçeği, en kıymetli hayallerine tercih etti. Bilimin kalbinde yatan budur.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder