Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

İnsan ve şempanzeler arasındaki genetik yüzdelik fark sanıldığından daha mı fazla?

Linkteki makale bunun bilindiğinden daha fazla olduğunu söylüyor.
425 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Başlık "%1 miti" olunca sanki şempanze-insan arasındaki %1.23 farklılık yüzdesi hatalıymış gibi anlaşılabiliyor.

Benzerlik veya fark yüzdesinin tek başına pek bir anlam ifade etmediğini anlamak gerekiyor. Yine sayfada da bahsedildiği gibi farklılık veya benzerlik hesaplama görecelidir. Kesin bir yüzde yoktur. Farklı hesaplama yöntemleri ve tarzları ile yüzdeler farklı çıkabilir. Farklılık, %1.23 de bulabilirsiniz, %5 de bulabilirsiniz, %30 da bulabilirsiniz.

Benzerlik veya farklılık yüzdesi tek başına bir anlam ifade etmez. Evrimi sıradan aile soy ağacınızın genişletilmiş hali gibi düşünün. 1. dereceden kuzeniniz ile aranızda fark %1 çıksa ne olur, %5 çıksa ne olur? Akrabalığı test etmek için başka akrabalar ile test yapmanız gerekir. Örneğin 1. derece kuzeniniz ile farklılığınız %1 çıktı. Soy ağacı çıkardınız, 2. derece kuzeniniz ile farkınız %2 çıktı. 2. derece kuzeniniz ile ortak atanız daha uzak çıktı.

Tüm Reklamları Kapat

Diğer testte 1. derece kuzeniniz ile %5 farkınız çıkmıştı değil mi? Beklediğinizden daha fazla gibiydi. Ama diğer teste yönelik bir soy ağacı çıkarıyorsunuz, 2. derece kuzeniniz ile farkınız %7, yine 2. derece kuzeniniz ile ortak atanız daha uzak çıktı.

Evet, benzerlik ve farklılık yüzdeleri göreli, farklı testler farklı yüzdeler çıkarıyor. Önemli olan yüzdelerin farklı çıkması değil, akrabalığın doğru seviyede çıkması.

Mesela bahsettiğiniz sayfada, bir araştırmaya göre insan ve şempanzeler arasında %6,4 fark bulunduğu hesaplanmış. Paylaşılan evrimsel soy ağacına dikkat edin. İnsan ve şempanze hala en yakın akraba, fare ve köpek ise daha uzak akraba. Akrabalık beklediğimiz gibi çıktı, %1,23 olması da %5 olması da %6,4 olması da akrabalık derecesini etkilemiyor.

Science

TimeTree sitesinden homo sapiens ve pan troglodytes arasındaki evrimsel ayrışmaya yönelik onlarca makale bulabilirsiniz. Hepsini kontrol edebilirsiniz, akrabalık seviyesi yine beklediğimiz gibi.

Bu çalışmalardan birini paylaşıyorum, beklenildiği gibi şempanze ve insan diğer türlere kıyasla daha yakın akrabadır.
Bu çalışmalardan birini paylaşıyorum, beklenildiği gibi şempanze ve insan diğer türlere kıyasla daha yakın akrabadır.
Evrim Ağacı Blog

Kaynaklar

 1. U. Derin. Şempanze Ve İnsanın Evrimsel Benzerliği. (30 Mart 2022). Alındığı Tarih: 28 Aralık 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close