Puan Ver
1
Puan Ver

İnsan türü olmasaydı dünya, canlılar ve doğa ne durumda olurdu?

Dünya, doğa ve canlıların durumu daha iyi veya daha kötü olur muydu?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

İyi veya kötü görecelidir fakat, bence kesinlikle daha iyi olurdu. Çünkü doğada zekasını kullanarak alet edevat yapan, artık bırakan ve en önemlisi doğaya zarar veren tek bir canlı türü var ; insan. Ekolojik dengeyi bozuyoruz. İnsanoğlu hiç var olmasaydı şuan bence hala dünyanın her yeri cennet gibi olurdu. Tabiki milyonlarca yıl sonra belki bir asteroid çarpması sonucu canlılık son bulurdu, ama kesinlikle hayat şartları bu kadar değişmezdi. Organik besini bırak, temiz su bulamamaya başladık.

Favorilerime Ekle
2

İnsanlar da bu dünyada yaşamını sürdüren sayısız türden yalnızca biridir. Biyolojik olarak yaşamını sürdüren bir tür olmasının yanı sıra gelişmiş beyni sayesinde dünyaya -yararlı ve zararlı- çok daha büyük etkiler vermiştir. Türümüzün yıllardır atmosfere bırakmış olduğu zararlı gazlar, deniz ve okyanuslara bırakmış olduğu zararlı katı ve sıvı maddeler ve benzeri çok sayıda uygulamayla -istatistiklere bakılarak- dünyaya ciddi zararlar vermiştir. 

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. TMMOB haziran 2018 Türkiye raporu Sözünü ettiğim istatistikler ve kaynakları.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç denediniz mi? Başarısız oldunuz mu? Fark etmez. Tekrar deneyin. Tekrar başarısız olun. Daha iyi başarısız olun.”
Samuel Beckett
Geri Bildirim Gönder