Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

İnsan ölmeden önce kendi beynini bir bilgisayara kopyalasa ve beyni bir program olarak çalıştırsa ölümsüz olur mu? Benlik algısını kaybeder mi?

Beyindeki bütün verilerin bire bir kopyalandığını varsayalım
531 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
x Kişi
x Kişi
179K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Arkadaşlar, son zamanlarda sitede bu tarz sorular ile çok karşılatık sanırım. Evet, konu çok heyecanlı, beynimizi, kişiliğimizi falan bir makineye kopyalayıp, sonsuza dek sanal sanal yaşıyoruz. Bu okuduğunuz veya işittiğiniz şeyler henüz bilim dünyasının konusu bile değil. 7-8 yıl önce futuristlerin (gelecekçilerin) gelecekte olabilecek muhtemel şeyler ile ilgili ortaya attıkları iddialar.

Bırakın beyin kopyalamayı, biz daha beynin nasıl işlediğini çözemedik. Sizin adınıza üzülerek söyleyeceğim ama böyle bir şey olsa bile bizler tanıklık edemeyeceğiz :).

Tüm Reklamları Kapat

6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mert Takıl
Mert Takıl
6K UP
Bilim meraklısı

Bence gelecekte böyle bir olay mümkün olabilir ama asıl sorun duygularımız. Örneğin dopamin gibi hormonları bilgisayar yoluyla aktarmanın bir yolu şimdilik mümkün görünmüyor. Çünkü hormonlar kan yoluyla vücuda dağılır. Bilgisayarda da bu sistemi sağlayacak herhangi bir donanım olabilir mi orası tartışılır ancak bizi biz yapan duygularımız ve hissettiklerimiz olmazsa bu dediğin şeyin bir anlamı olmaz.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
arda yıldız
arda yıldız
14K UP
Üniversite öğrencisi

Öncelikle, beynin kopyalanması ve bilgisayara aktarılması işlemi, şu anki teknoloji seviyesiyle henüz mümkün olmasa da, gelecekte bu tür bir işlem gerçekleşebilir. Bu durumda, insan beyninin tüm bilgileri ve işlevleri, dijital bir ortamda çalışabilecek bir program haline getirilebilir. Ölümsüzlük kavramı ise bu durumda, bir nevi "dijital ölümsüzlük" olarak adlandırılabilir. Fakat burada önemli olan, dijital ortamda canlılığını sürdüren bu bilincin, gerçek bir insanın yaşamını ve deneyimlerini ne kadar taklit edebileceğidir. Dijital ortamda, fiziksel bedenin yaşadığı tüm duyguları, hisleri ve deneyimleri birebir yaşatmak şu an için mümkün görünmüyor. Benlik algısı konusunda ise, insan beyninin bilgisayara aktarılan kopyası, insanın özgün benlik algısını koruyabilir mi, bu da oldukça tartışmalı bir konu. Çünkü, benlik algısı, insanın bedeni, zihni ve sosyal etkileşimlerinin bir sonucudur. Dijital ortamda bilinç devam etse bile, orijinal bedeniyle yaşanan deneyimler ve duyguların nasıl yeniden yaşanabileceği konusunda belirsizlikler söz konusu. Ayrıca, bu dijital bilinç, sosyal etkileşimler ve benlik algısının gelişimi açısından nasıl bir yol izleyeceği de başka bir merak konusu. Sonuç olarak, insan beyninin bir bilgisayara kopyalanarak dijital bir ortamda çalıştırılması, belli bir düzeyde ölümsüzlük sağlayabilir gibi görünse de, bu dijital varlığın gerçek bir insanın yaşamını ve deneyimlerini tam anlamıyla taklit etmesi ve benlik algısını koruması konusunda hala pek çok soru ve belirsizlik bulunmaktadır.[1]

Kaynaklar

  1. R. Kurzweil. (2005). The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology. ISBN: 0-6703384-7. Yayınevi: Penguin Group.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close