Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

İnsan ölmeden önce kendi beynini bir bilgisayara kopyalasa ve beyni bir program olarak çalıştırsa ölümsüz olur mu? Benlik algısını kaybeder mi?

Beyindeki bütün verilerin bire bir kopyalandığını varsayalım
701 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Arkadaşlar, son zamanlarda sitede bu tarz sorular ile çok karşılatık sanırım. Evet, konu çok heyecanlı, beynimizi, kişiliğimizi falan bir makineye kopyalayıp, sonsuza dek sanal sanal yaşıyoruz. Bu okuduğunuz veya işittiğiniz şeyler henüz bilim dünyasının konusu bile değil. 7-8 yıl önce futuristlerin (gelecekçilerin) gelecekte olabilecek muhtemel şeyler ile ilgili ortaya attıkları iddialar.

Bırakın beyin kopyalamayı, biz daha beynin nasıl işlediğini çözemedik. Sizin adınıza üzülerek söyleyeceğim ama böyle bir şey olsa bile bizler tanıklık edemeyeceğiz :).

Tüm Reklamları Kapat

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mert Takıl
Mert Takıl
7K UP
Bilim meraklısı

Bence gelecekte böyle bir olay mümkün olabilir ama asıl sorun duygularımız. Örneğin dopamin gibi hormonları bilgisayar yoluyla aktarmanın bir yolu şimdilik mümkün görünmüyor. Çünkü hormonlar kan yoluyla vücuda dağılır. Bilgisayarda da bu sistemi sağlayacak herhangi bir donanım olabilir mi orası tartışılır ancak bizi biz yapan duygularımız ve hissettiklerimiz olmazsa bu dediğin şeyin bir anlamı olmaz.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Arda Yıldız
Arda Yıldız
18K UP
Üniversite öğrencisi

Öncelikle, beynin kopyalanması ve bilgisayara aktarılması işlemi, şu anki teknoloji seviyesiyle henüz mümkün olmasa da, gelecekte bu tür bir işlem gerçekleşebilir. Bu durumda, insan beyninin tüm bilgileri ve işlevleri, dijital bir ortamda çalışabilecek bir program haline getirilebilir. Ölümsüzlük kavramı ise bu durumda, bir nevi "dijital ölümsüzlük" olarak adlandırılabilir. Fakat burada önemli olan, dijital ortamda canlılığını sürdüren bu bilincin, gerçek bir insanın yaşamını ve deneyimlerini ne kadar taklit edebileceğidir. Dijital ortamda, fiziksel bedenin yaşadığı tüm duyguları, hisleri ve deneyimleri birebir yaşatmak şu an için mümkün görünmüyor. Benlik algısı konusunda ise, insan beyninin bilgisayara aktarılan kopyası, insanın özgün benlik algısını koruyabilir mi, bu da oldukça tartışmalı bir konu. Çünkü, benlik algısı, insanın bedeni, zihni ve sosyal etkileşimlerinin bir sonucudur. Dijital ortamda bilinç devam etse bile, orijinal bedeniyle yaşanan deneyimler ve duyguların nasıl yeniden yaşanabileceği konusunda belirsizlikler söz konusu. Ayrıca, bu dijital bilinç, sosyal etkileşimler ve benlik algısının gelişimi açısından nasıl bir yol izleyeceği de başka bir merak konusu. Sonuç olarak, insan beyninin bir bilgisayara kopyalanarak dijital bir ortamda çalıştırılması, belli bir düzeyde ölümsüzlük sağlayabilir gibi görünse de, bu dijital varlığın gerçek bir insanın yaşamını ve deneyimlerini tam anlamıyla taklit etmesi ve benlik algısını koruması konusunda hala pek çok soru ve belirsizlik bulunmaktadır.[1]

Kaynaklar

 1. R. Kurzweil. (2005). The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology. ISBN: 0-6703384-7. Yayınevi: Penguin Group.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close