Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

İnsan neden intihar etmeyi düşünür?

1,447 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
253K UP
Krononot

Doğada intihar, yaşama devam etmenin, devam etmemekten daha olumsuz sonuçlar doğuracağına ikna olunmasıyla görülen yaşamak kadar doğal bir tavır. Önce mitekondride görüyoruz bu yaklaşımı. İnsanın un şeker gibi saçmasapan şeyleri vücuduna alması, mitekondrilerde ve hücrede hasara neden olur basit tabirle. Serbest oksijen radikallerinin eksik elektronlarını hücre ve mitekondri zarlarından alma savaşı sırasında hasarlanan mitekondirler, enerji üretemeyecek hale gelmeden önce hücre çekirdek dna sına ölüm emri verirler, bütün uğruna intiharı seçerler. Hasarlanmanın artması hücre için de tehlike sinyali olduğu için intihar ile sonuçlar. Kişinin junk şeyleri yiyor olmasının bedelini önce mitekodri, sonra hücre (örneğin 2 gün yaşayacaksa 1 gün ya da daha az yaşayarak) öder. Hücrelerin döngüsü hızlandığı için de bireyin ömrü kısalır. (Zararlar telomer kısalmasına da neden olur, hastalık riskleri de erkene gelir)

Gördüğümüz gibi yaşamın temelinde hayatta kalma (bireyde yaşamda kal, türde üre çoğal) temeldir. Bunun için gerekli olan ölmek ise, bu da yaşamak kadar doğal bir işleyiş.

Ancak günümüzde genetiğimizle çelişen, bize uygun olmayan bir sosyal yaşam kurduğumuz için, bütünün iyiliği için değil, kendi kötülüğümüz için intihar edecek hale geldik. Temelde yaşam için yemek aramak, avlanmak en güçlü güdü olurken, bu ihtiyaçlar ortadan kalktığı için varoluşsal sorunlarla yüzleşir olduk. Yaşamsal bir amaca sahip olmama, hayatın temel işleyişiyle çelişen bir durum. Bu nedenle kişinin bedensel ve manevi donanımlarını araştırarak, kendisine bir amaç edinmelidir. (Emekli olmak için (hiçbir şey yapmamak için) çalışan bireylerin emeklilik sonrası aniden hastalıklarla boğuşarak kısa sürede ölmesi de, hiçbir şey yapmama amacına ulaşan bilinçaltının artık yaşamdan çekilme kararıyla ilgilidir)

Tüm Reklamları Kapat

Amaçsız bir insanın intiharı, kendi yaşamını yönetememesi demektir. Yetişkin bir insan, sorunlarıyla başa çıkabilecek ve kendine bir amaç edinip onun için çaba gösterebilecek yetkinliğe ulaşmış olmak zorundadır. Bu çaba yoksa, kişi boşluklarıyla yüzleşmek, içsel sorunlarla mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Henüz tekamül, yaşamın yanında olma ve insanlık için bir şeyler yapma aşamasına bile gelemedik.

Hücrenin bütün için kendini feda etmesinin yanında, bireyin kendi egosu için birilerini harcaması, onun neden intihar eğiliminde olduğunu gösteren bir tablo.

393 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Http://Vfdergi.yyu.edu.tr/Archive/2008/19_1/2008_19_(1)_55-63.Pdf. (29 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 29 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close