Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

İnsan evrimiyle ilgili ilüstrasyonlarda insanlar neden hep beyazdır? Beyaz insanlar daha sonradan ortaya çıkmadı mı?

Hepimiz afrikalıyız. Yerli afrikalılar bugün siyahtır. Onlar kıtadan hiç ayrılmadı. Biz ayrıldıktan sonra beyazlaşmadık mı? Öyleyse neden ilk insanlar görsellerde hep beyaz? Beyaz insnalar ilk ne zaman ortaya çıktı? Ben mi yanlış biliyırum, gösterimler mi hatalı, yoksa bir art niyet (gizli bir ırkçılık) mi var? Örneğin bağlantıdaki görsel

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,

Oldukça güzel bir soru! Ayrıca eklemekte fayda var, görsellerin beyaz insan değil aslında beyaz erkek gösteriyor olması da, durumun sadece (bilinçli veya bilinçsiz) ırkçılı yanını değil cinsiyetçi tarafını da gösteriyor.

Evet, dediğiniz gibi açık ten renginin seçiliminin günümüz Afrika dışında (ve Kuzey Afrika'da) yaşayan insanların Afrika'dan çıkmaları sonrası gerçekleştiği düşünülüyor. Hatta çalışmalar Avrupalıların açık ten rengiyle ilgili genlerinin, Neolitik Dönem'den sonra daha da önemli bir seçilim baskısına uğradığını ve günümüzdeki hallerini aldığını gösteriyor. Örnek olarak 2014 yılında yapılan bir çalışma, İspanya'da bulunmuş olan 7 bin yıl önce yaşamış bir avcı-toplayıcının mavi gözlü olmasına rağmen koyu ten renkli olduğunu gösteriyor.

Yaygın bir insan evrimi ilüstrasyonu.
Yaygın bir insan evrimi ilüstrasyonu.
BBC Radio 4

Yukarıda bahsettiğiniz tarzda bir illüstrasyonu ekledim. Görsel aslında daha çok "beyaz erkeğin evrimi" niteliğinde ve bilimsellikten uzak (konudan bağımsız evrimin görseldeki gibi düz bir çizgi olarak değil, dallanan bir ağaç gibi gerçekleştiğini de belirtmekte yarar var). Eğer bu görseli şempanzeyle olan ortak atadan ayrıldıktan sonraki son 6 milyon yılı gösteriyor olarak düşünürsek, son 3 milyon yılda açık ten rengi görünmüş, gibi bir anlam çıkabilir. Oysa ki insanlarda açık ten rengi son birkaç 10 bin yılda seçilen bir özellik.

Elbette bu görsellerin hatalı ve Avrupalı ön yargılarıyla üretildiği bir gerçek. Nedeni ise büyük ihtimalle her alandaki ön yargılarla benzer olacaktır, diye düşünüyorum.

Ek olarak, belki de bu tür bir görsel kullanmak istediğimizde Eduardo Saiz Alonso tarafından çizilen şu görseli kullanarak biraz bu durumun önüne geçmiş olabiliriz:

Alternatif insan evrimi illüstrasyonu.
Alternatif insan evrimi illüstrasyonu.
Eduardo Saiz Alonso
Teşekkür
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Eight thousand years of natural selection in Europe Avrupalılarda, doğal seçilim sinyallerine dair bir yayın.
  2. Derived immune and ancestral pigmentation alleles in a 7,000-year-old Mesolithic European Koyu ten renkli, mavi gözlü İspanya'da bulunan Mezolitik avcı-toplayıcı ile ilgili yayın.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Paylaşılan sevinç çifte sevinçtir; paylaşılan acı yarım acı...”
İsveç Atasözü
Geri Bildirim Gönder