Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

İnsan evrimiyle ilgili ilüstrasyonlarda insanlar neden hep beyazdır? Beyaz insanlar daha sonradan ortaya çıkmadı mı?

Hepimiz afrikalıyız. Yerli afrikalılar bugün siyahtır. Onlar kıtadan hiç ayrılmadı. Biz ayrıldıktan sonra beyazlaşmadık mı? Öyleyse neden ilk insanlar görsellerde hep beyaz? Beyaz insnalar ilk ne zaman ortaya çıktı? Ben mi yanlış biliyırum, gösterimler mi hatalı, yoksa bir art niyet (gizli bir ırkçılık) mi var? Örneğin bağlantıdaki görsel

1
1,027 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

Oldukça güzel bir soru! Ayrıca eklemekte fayda var, görsellerin beyaz insan değil aslında beyaz erkek gösteriyor olması da, durumun sadece (bilinçli veya bilinçsiz) ırkçılı yanını değil cinsiyetçi tarafını da gösteriyor.

Evet, dediğiniz gibi açık ten renginin seçiliminin günümüz Afrika dışında (ve Kuzey Afrika'da) yaşayan insanların Afrika'dan çıkmaları sonrası gerçekleştiği düşünülüyor. Hatta çalışmalar Avrupalıların açık ten rengiyle ilgili genlerinin, Neolitik Dönem'den sonra daha da önemli bir seçilim baskısına uğradığını ve günümüzdeki hallerini aldığını gösteriyor. Örnek olarak 2014 yılında yapılan bir çalışma, İspanya'da bulunmuş olan 7 bin yıl önce yaşamış bir avcı-toplayıcının mavi gözlü olmasına rağmen koyu ten renkli olduğunu gösteriyor.

Yaygın bir insan evrimi ilüstrasyonu.
Yaygın bir insan evrimi ilüstrasyonu.
BBC Radio 4

Yukarıda bahsettiğiniz tarzda bir illüstrasyonu ekledim. Görsel aslında daha çok "beyaz erkeğin evrimi" niteliğinde ve bilimsellikten uzak (konudan bağımsız evrimin görseldeki gibi düz bir çizgi olarak değil, dallanan bir ağaç gibi gerçekleştiğini de belirtmekte yarar var). Eğer bu görseli şempanzeyle olan ortak atadan ayrıldıktan sonraki son 6 milyon yılı gösteriyor olarak düşünürsek, son 3 milyon yılda açık ten rengi görünmüş, gibi bir anlam çıkabilir. Oysa ki insanlarda açık ten rengi son birkaç 10 bin yılda seçilen bir özellik.

Elbette bu görsellerin hatalı ve Avrupalı ön yargılarıyla üretildiği bir gerçek. Nedeni ise büyük ihtimalle her alandaki ön yargılarla benzer olacaktır, diye düşünüyorum.

Ek olarak, belki de bu tür bir görsel kullanmak istediğimizde Eduardo Saiz Alonso tarafından çizilen şu görseli kullanarak biraz bu durumun önüne geçmiş olabiliriz:

Alternatif insan evrimi illüstrasyonu.
Alternatif insan evrimi illüstrasyonu.
Eduardo Saiz Alonso
702 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Eight thousand years of natural selection in Europe Avrupalılarda, doğal seçilim sinyallerine dair bir yayın.
  2. Derived immune and ancestral pigmentation alleles in a 7,000-year-old Mesolithic European Koyu ten renkli, mavi gözlü İspanya'da bulunan Mezolitik avcı-toplayıcı ile ilgili yayın.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki insan, hiçbir zaman birebir aynı kitabı okumamıştır.”
Edmund Wilson