Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsan bilincini biz insanlar bir yere hapsedip sonsuz yaşama ulaşmak mümkün mü?

insan bilincine biz öldükten ve yaşamsal fonksiyonlarımız durduktan sonra ne olur? öldükten sonra biyolojik olarak bilincini bir yere kapatmak ve sonsuz yaşama ulaşmak mümkün mü?
689 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emre Yesildag
Bilim Takipçisi

Hafızayı kopyalamak teorik olarak mümkün olabilir. Öldükten sonra beyni dilimlere bölüp hafızanın kopyalanmasıyla ilgili çalışmalar var. Bana kalırsa bunun daha basit bir yolu olabilir. Küçük çocuklarda görülen anomaliler var ve bu anomaliler belli bir düzen içinde birbirleriyle tutarlı şekillerde görülüyor. Bu anomali ölen bir kişinin hafızasına sahip olarak doğan çocuklar. Genelde ölen kişiden 1 2 yıl sonra doğan çocuklarda gözlemleniyor. Çocuk kendi deneyimlerini ve hafızasını oluşturmaya başladıkça bu bilgiler zamanla hafızadan siliniyor ve bu geçmiş yaşam hafızasını hatırlamamaya başlıyor. Bu anomali reenkarnasyon inancı ile bağdaştırılıyor. Benim düşüncem reenkarnasyon inancının doğru olmadığı yönünde. Ölen kişi dışında kimsenin bilemeyeceği bilgileri anlatan ve bildiğim kadarıyla yanlışlanamamış çok sayıda vaka var. Bu ölen kişinin hafızasının en azından belirli bir süreliğine de olsa kaybolmadığı ve henüz kendi deneyimini ve hafızasını oluşturmamış bir beyine kopyalanabildiğinin bir göstergesi olabilir. Bu anomali bilimsel olarak kanıtlanır ve işleyişi çözülürse beyni parçalamadan bir yapay zeka üzerine hafızayı kopyalamak mümkün olabilir.

379 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Eren Ekrem Özgül
Öğrenci

Bu konuda çok bir bilgim olmamakla birlikte SOMA isimli video oyununu oynamanızı yada izlemenizi tavsiye ederim. Bu konulardaki bakış açınızı genişletecek ve size insan olmanın ne demek olduğunu sorgulatacak bir oyundur.

297 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close