Sorulara Dön
1
Varsayımsal & Hipotetik

İnsan bilinci bilgisayara aktarılabildiğinde ve biyolojik bedenimiz öldüğünde ne olacak?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba Yusuf, öncelikle güzel ve oldukça derin bir soru. Günümüzde bu soruyla ilgili bazı ağır basan cevaplar var. Bunlardan bir kaçına değinmek istiyorum zira olmalarını muhtemel görüyorum. Ama öncelikle cevaba ulaşabilmek için nedenini anlamamız gerekmekte.

**Spoiler Alert** Acelesi olanlar için cevap; şuan ki insan zihnimizle cevap vermek oldukça güç fakat tahminler bir çok şeyin anlamsızlaşacağı, evrene gezintiye çıkabileceğimizi, yapay zeka ile birleşip tekillik noktasına ulaşacağımızı, kendi simülasyon evrenimizi yada tarihimizi kurmak isteyeceğimizden bahsetmekte. **Spoiler Alert**

Neden bunu isteriz ?

Bariz bir şekilde ölümlü olan bizler için ölümsüzlük tutkusu ve sonsuz yaşam insanlığın kendisi kadar eskidir tabi ki bunun yanında zekamızı/zihnimizi de artırma isteğinden de söz etmemiz gerekir. Zihin yükleme ve dijital ölümsüzlük temelde bize bir çok seçenek sunuyor gibi. Bunlardan bir kaçı kolektif bir zekaya dönüşmek, Geçmiş dönemlerin yada Evrenimizin simülasyonu oluşturup deneyimlemek, Teknolojik Tekillik (Technological Singularity) noktasına ulaşmak.

Zihnimizi aktarma işleminin nedeni olarak kabul ettiğimiz şeyleri(yukarıda) aslında basit seviyelerde yapıyoruz. Sorunun temelinde var olan biyolojik olmayan şekilde zihnimizi depolama için güzel/basit bir örnek vermek istersek kendi düşünce yöntemimizi geliştirmek için kağıt ve kalem kullanımıdır. Bunu yaptığımızda zihnimizin ve bilincimizin bir kopyasını biyolojik olmayan bir ortama geçirebilmiş oluruz. Yani zaten biyolojik olmayan şeylerle işbirliği içindeyiz. Bilinç felsefesi dalında David Chalmers ve Andy Clark'ın dediği gibi Akıllı Telefonlar, Bilgisayarlar zaten zihnimizin birer uzantısı olmuş durumda. Beyin ile zihni karşılaştırdığımızda zihnin sınırları beyini aşmaktadır. Zihnimizin beyinle ve çevreyle olan karşılıklı bir etkileşimi/döngüsü vardır. Bundan dolayı düşüncelerimiz çevremizi değiştirir ve çevremizde bu iyiliğin karşılığında düşüncelerimizi değiştirir. Marshall McLuhan zamanında "we build the tools and the tools build us" dediği gibi.

Cevaba doğru

Varsayalım ki zihnimizi yükleyebildik.

Şuan anladığımız insan olma kavramımızın tam anlamıyla değişeceği kesindir. Bizleri biz yapan beyinde yanan nöronlarımızın eseridir. Beyindeki kimyasal reaksiyonlar, temel ihtiyaçlarımızın sayesinde gelişen beynimizin bu neden-sonuç ilişkisiyle artık bağı kalmayacaktır. Bu ise yukarıda bahsettiğim olası durumları doğuracaktır diye varsayıyoruz. Peki nedir bunlar özetle bakalım.(Ufak not; İnsanlık olarak bir şeyleri tahmin etmede inanılmaz derecede kötüyüzdür.)

Olası Senaryolar Tahmini Cevaplar

Eğer hala eski alışkanlıklarımız var oluyorsa bunlardan istemediğimiz alışkanlıklardan olan tembellik vb. tek bir onayla kurtulabiliriz. Yada duygusal yaralarımız var ise mesela aşk acısı tek tuşla ile silip aşık olmamayı tercih edebilir veya istemediğimiz zamanları ve dönemleri hızlandırıp geçebiliriz. Eğer hala kişilerin içinde macera tutkusu yada keşif arzusu var olabiliyorsa, maceraperestler zihinlerini yükleyip kendilerini yedeğe aldıktan sonra Evreni keşfe çıkabilir sanal versiyonları ile Güneşte yürüyebilir Karadeliklere yakından bakmaya gidebilirler. Veya geçmişimizi tekrar yaratıp birebir deneyimlemek isteyebiliriz de, zihni aktarmak demek aynı zamanda zihni çözmek anlamına gelebildiğinden kendi zihinlerimizi yaratabilir, onları gerçek olduklarına ikna edebiliriz demektir de. Buda bize gerçekçi simülasyonları var etmeyi verecektir. Belki de insan olma anlamımızı kaybettiğimizi düşünüp kendimizi kapatmayı seçeceğiz. Sonuç itibariyle cevap vermek oldukça güç. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Öneriler

Eğer bu konu ve sohbet hoşunuza gittiyse şunları izlemenizi öneririm

  • Transcendence (2014)
  • Love, Death & Robots > Episode Zima Blue
  • Westworld TV Show
  • Ghost in the Shell (1995)

Üstüne araştırma isterseniz bilinç felsefesi dalında David Chalmers ve Andy Clark yazısı olan "Extended Mind" ı önerebilirim.

109 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın