Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
3

İnsan bilinci bilgisayara aktarılabildiğinde ve biyolojik bedenimiz öldüğünde ne olacak?

505 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Polymath Alien
Yazılımla ilgileniyorum.

Merhaba Yusuf, öncelikle güzel ve oldukça derin bir soru. Günümüzde bu soruyla ilgili bazı ağır basan cevaplar var. Bunlardan bir kaçına değinmek istiyorum zira olmalarını muhtemel görüyorum. Ama öncelikle cevaba ulaşabilmek için nedenini anlamamız gerekmekte.

**Spoiler Alert** Acelesi olanlar için cevap; şuan ki insan zihnimizle cevap vermek oldukça güç fakat tahminler bir çok şeyin anlamsızlaşacağı, evrene gezintiye çıkabileceğimizi, yapay zeka ile birleşip tekillik noktasına ulaşacağımızı, kendi simülasyon evrenimizi yada tarihimizi kurmak isteyeceğimizden bahsetmekte. **Spoiler Alert**

Tüm Reklamları Kapat

Neden bunu isteriz ?

Bariz bir şekilde ölümlü olan bizler için ölümsüzlük tutkusu ve sonsuz yaşam insanlığın kendisi kadar eskidir tabi ki bunun yanında zekamızı/zihnimizi de artırma isteğinden de söz etmemiz gerekir. Zihin yükleme ve dijital ölümsüzlük temelde bize bir çok seçenek sunuyor gibi. Bunlardan bir kaçı kolektif bir zekaya dönüşmek, Geçmiş dönemlerin yada Evrenimizin simülasyonu oluşturup deneyimlemek, Teknolojik Tekillik (Technological Singularity) noktasına ulaşmak.

Zihnimizi aktarma işleminin nedeni olarak kabul ettiğimiz şeyleri(yukarıda) aslında basit seviyelerde yapıyoruz. Sorunun temelinde var olan biyolojik olmayan şekilde zihnimizi depolama için güzel/basit bir örnek vermek istersek kendi düşünce yöntemimizi geliştirmek için kağıt ve kalem kullanımıdır. Bunu yaptığımızda zihnimizin ve bilincimizin bir kopyasını biyolojik olmayan bir ortama geçirebilmiş oluruz. Yani zaten biyolojik olmayan şeylerle işbirliği içindeyiz. Bilinç felsefesi dalında David Chalmers ve Andy Clark'ın dediği gibi Akıllı Telefonlar, Bilgisayarlar zaten zihnimizin birer uzantısı olmuş durumda. Beyin ile zihni karşılaştırdığımızda zihnin sınırları beyini aşmaktadır. Zihnimizin beyinle ve çevreyle olan karşılıklı bir etkileşimi/döngüsü vardır. Bundan dolayı düşüncelerimiz çevremizi değiştirir ve çevremizde bu iyiliğin karşılığında düşüncelerimizi değiştirir. Marshall McLuhan zamanında "we build the tools and the tools build us" dediği gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Cevaba doğru

Varsayalım ki zihnimizi yükleyebildik.

Şuan anladığımız insan olma kavramımızın tam anlamıyla değişeceği kesindir. Bizleri biz yapan beyinde yanan nöronlarımızın eseridir. Beyindeki kimyasal reaksiyonlar, temel ihtiyaçlarımızın sayesinde gelişen beynimizin bu neden-sonuç ilişkisiyle artık bağı kalmayacaktır. Bu ise yukarıda bahsettiğim olası durumları doğuracaktır diye varsayıyoruz. Peki nedir bunlar özetle bakalım.(Ufak not; İnsanlık olarak bir şeyleri tahmin etmede inanılmaz derecede kötüyüzdür.)

Olası Senaryolar Tahmini Cevaplar

Eğer hala eski alışkanlıklarımız var oluyorsa bunlardan istemediğimiz alışkanlıklardan olan tembellik vb. tek bir onayla kurtulabiliriz. Yada duygusal yaralarımız var ise mesela aşk acısı tek tuşla ile silip aşık olmamayı tercih edebilir veya istemediğimiz zamanları ve dönemleri hızlandırıp geçebiliriz. Eğer hala kişilerin içinde macera tutkusu yada keşif arzusu var olabiliyorsa, maceraperestler zihinlerini yükleyip kendilerini yedeğe aldıktan sonra Evreni keşfe çıkabilir sanal versiyonları ile Güneşte yürüyebilir Karadeliklere yakından bakmaya gidebilirler. Veya geçmişimizi tekrar yaratıp birebir deneyimlemek isteyebiliriz de, zihni aktarmak demek aynı zamanda zihni çözmek anlamına gelebildiğinden kendi zihinlerimizi yaratabilir, onları gerçek olduklarına ikna edebiliriz demektir de. Buda bize gerçekçi simülasyonları var etmeyi verecektir. Belki de insan olma anlamımızı kaybettiğimizi düşünüp kendimizi kapatmayı seçeceğiz. Sonuç itibariyle cevap vermek oldukça güç. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Öneriler

Eğer bu konu ve sohbet hoşunuza gittiyse şunları izlemenizi öneririm

  • Transcendence (2014)
  • Love, Death & Robots > Episode Zima Blue
  • Westworld TV Show
  • Ghost in the Shell (1995)

Üstüne araştırma isterseniz bilinç felsefesi dalında David Chalmers ve Andy Clark yazısı olan "Extended Mind" ı önerebilirim.

159 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2 Kitapla Bir Kamyonu Durdurabilir miyiz?
2 Kitapla Bir Kamyonu Durdurabilir miyiz?
Bunları Herkes Neden Yanlış Biliyor? | Mandela Etkisi
Bunları Herkes Neden Yanlış Biliyor? | Mandela Etkisi
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Nihayet Başarılan
Nihayet Başarılan "Füzyon Ateşlemesi" Gerçekten Devrim mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close