Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

İneklere klasik müzik dinlettiklerinde %20 daha cok verim aldıklarına dair söylentiler var. Acaba bunlar dogru mu?

Bir diğer söylenti ise uzüm bağlarına klasik müzik dinlettikleri %20 ye varan eksta verim , bir belgeselde izlemiştim bunun bilimsel açıklaması nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Charles Snowdon tarafından yapılan araştırmalarda, hayvanların müzikal tercihleri üzerinde insanların çok kritik etkisi olduğu gösterilmiştir. 

Yani bir köpeğin sahibi rock müzik seviyorsa köpek te rock müzik sever. 

İneklere gelicek olursak müzik stresi azalttığı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bir çiftlikte ineklere müzik verildiğinde süt sağımının daha kolay olduğu gözlemlenmiştir.

Ancak %20 verimlilikle alakalı bir araştırma göremedim.

 

Bitkilere müzik dinletildiğin de ise daha hızlı tohumların daha hızlı filizlendiği gözlemlenmiştir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; geçerli olanın kabulü ve olmayanın reddidir. Ancak bunu yapabilmek, sanıldığından daha fazla cesaret gerektirir.”
Jacob Bronowski
Geri Bildirim Gönder