Puan Ver
1
Puan Ver

İlk insan kabileleri birbirleriyle nasıl iletişime geçti ya da nasıl birbirlerinin dillerini öğrendiler?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Merhaba,

İlk insanların (erken hominidlerin) konuşması, mutlak bir iletişim ihtiyacından daha fazlasına karşılık gelmektedir. Konuşma, beyin yapıları gibi fiziksel mekanizmaları gerektirmektedir. İşitsel mesajları anlamak, ilişkilendirmek, ses aygıtının kaslarına uygun sesleri çıkartmak beynimizin dış kabuğu olan serebral kortekste yer alan üç özgül kısmı tarafından sağlanmaktadır.

Besin paylaşımı ve et yemeye geçiş sıralarında, erken insan beyni bizimkinin yarısından daha küçüktü ve serebral korteks daha da küçüktü; ancak insan olmayan primatlarınkine oranla daha büyüktü. Böylelikle korteksin dil üreten yapılarının o zamanlar tam gelişmiş olması muhtemel gözükmüyorsa da, yapılan fosil araştırmalarıyla fonetik aygıtın insana özgü yapısının bir çağrı sisteminden dile geçiş sürecine dört milyon yıl kadar önce başladığı düşünülmektedir (Bates, 2009: 65).

Dil aracılığıyla öğrenme ve dili yaratıcı biçimde kullanma yeteneğimiz ise gramere ilişkin sezgisel kavrayışımıza bağlıdır. Gramer kurallarını öğrenmek yerine insanlar yalnızca özgül cümle yığınlarını öğrenseydi, daha önce duymadıkları, ne anlama geldiğini bilmedikleri ve anlamadıkları önermeleri anlayamazlardı. Ancak insanlar gramer kurallarını uygulayarak ilk kez duydukları önermeleri anlayabilmekte ve sürekli daha önce kimsenin kurmadığı cümleleri kurabilmektedir (Bates, 2009: 67).

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizimkisi kadar büyük bir evrende, olabilecek her şey olacaktır.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder