Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İçe dönük bir insan sosyal beceri gerektiren bir meslekte başarılı olabilir mi?

İçe kapanık bir insan işletme gibi sosyal beceri gerektiren bir alanda kariyer yapmak istiyor. İnsanlarla iletişimi iyi olmayan ve yalnızlıktan fazlasıyla hoşlanan biri için bu ne kadar mümkündür? Başarılı olunabilir mi?
2,387 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Can Temir
Can Temir
8K UP
Psikoloji Öğrencisi

Merhabalar

Ben kendim de bir içedönük birey olarak sana söyleyebileceğim "evet başarılı olunabilir lakin bu yönde biraz gelişilmesi gerekir." Biz içedönükler dışadönük bireylerle aynı sosyal beceri düzeyine sahip değiliz ve bu yüzden onların bu konuda bizden daha yüksek başarılı olma şansı var. Lakin gene de bu bir engel değil: Örneğin ben 2019 yazında 3 ay boyunca bir restoranda garsonluk yaptım ve bu işe de çok kolay bir şekilde uyum sağlayabildim.

Kısaca: Evet başarılı olunabilir ama bu başarıya ulaşmak bir dışadönük bir bireyde olduğu kadar basit değildir. Bunun sebebi de içedönük bireylerin sosyal yeteneklerinin dışadönükler kadar gelişmiş olmamasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu konuda dışadönük ve içedönükler arasındaki farkları daha iyi anlamak isterseniz: https://dergipark.org.tr/en/pub/enad/issue/36482/413972

509 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Elif Arslan
Psikoloji Öğrencisi

Karakteristik özelliklerimiz mesleki seçimlerimiz konusunda son derece belirleyici bir durum. Örneğin, Holland'ın geliştirmiş olduğu 6 kişilik tipi ölçümü kendinize dair farkındalığınızı tanımanıza yardımcı olabilir. Geçtiğimiz güz döneminde kariyer danışmanlığı dersi almıştım. Güvenilir bir envanterdir. Hocamız kendi tanıdıklarımızın üzerinde uygulamamıza izin vermişti. Umarım yardımcı olur.

Linkini buraya bırakıyorum: https://kendinigelistir.com/resimler/Holland-Mesleki-Tercih-Envanteri.pdf

Tüm Reklamları Kapat

393 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close