Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hangi fizik formülünü görsem sürekli kafam karışıyor matematikten fiziğe ve matematikten kimyaya geçişi anlayamıyorum ne yapmalıyım önerebileceğiniz kitap veya makaleler var mı?

P(ideal) = p(gözlenen) + a(n/v)^2 neden (n/v) değil de (n/v)^2 açıklama şu (n/v)^2 değeri arttıkça moleküller bir birbirini daha çok etkiliyor iyi tamamda n/v oranı arttıkça da bir birini daha çok etkiliyorlar o zaman bende n/v oranı arttıkça bir birlerini daha çok etkiliyorlar diye oraya n/v yazarım formül yanlış demiyorum ama açıklama yanlış değil mi bu formüllerin (tüm fizik ve kimya formülleri) daha matematiksel bir alt yapısı var mı yoksa bu artarsa şu da artar şeklinde sezgilere mi dayanıyorlar

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Genellikle deneylerden formüllere gidilir. Elbette teorik olarak çıkarılanlar da var. Ancak deneysel veriler alınır. Grafiklere dökülür. O grafiği en iyi açıklayan bağıntı modellenir. Böylece o sabitler ve değişkenler arası ilişkiler ortaya dökülür. Neden karesi ile orantılı olduğu da bu modellemenin sonucudur. Matematik evrenin her yerinde var. Fizik elbette bunu kullanır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Matematik ve fizik
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne üzerine çalıştığınız önemli değildir; çünkü bütün bilgiler bağlantılıdır. Herhangi bir konuda çalışan, devam ederse, bilgeliğe ulaşacaktır.”
Hypatia
Geri Bildirim Gönder