Sorulara Dön
4
Evrim & Abiyogenez

Grup içerisinde düşmana karşı alarm çağrısı yapan türlerde içlerinden hangisinin özgecil davranıp kendini tehlikeye atacağı genlerle nasıl belirlenir?

Örneğin belding yeraltı sincaplarını ele alalım. Bu sincaplar yakınlarda avcı gördüklerinde alarm sesi çıkaracak bir özgecil davranış göstermek üzere evrilmiştir. (bunları içlerinden bazıları yapar) peki hangilerinin bunu yapacağı mutasyonlarla mı açığa çıkar?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba.Sorunuzun cevabı “Akraba Seçilimi “ kavramıyla açıklanır.Ne demek akraba seçilimi? Akraba seçilimi ,Hamilton,George R.Price,J.Meynard Smith gibi matematiksel evrim biyologlari tarafindan gelistirilen,türün devami icin akrabalik iliskileri gosteren bireylerin birbirini dış etkenlere karşı desteklemesidir.Bunu matematiksel olarak ifade edecek olursak: Literature “Hamilton Kurali” olarak gecen bir esitsizliktir: “r*b>c “Bu formülde c eğer r*b’den küçükse canlının fedakarlık göstereceğini,büyükse göstermeyeceğini anlatır. r=Akrabalik derecesi,b=Fedakarlik sonucu görülen fayda, c=Fedakarlıkta bulunan canlının ödeyeceği bedel.

Örneğinizde olduğu gibi sincapları ele alalım: Yer sincapları bir avcının varlığını hissettiklerinde,çığlık atmak suretiyle diğer üyelere haber verirler.Bakalım bu durum ne kadar tehlikeli ve r*b>c değerimiz ne kadar büyük:Yer sincapları ile yapılan çalışmalarda avcının farkedilmesiyle atılan çığlık ile içinde bulunulan toplum arasında bir bağlantı keşfedilmiştir.Sincaplar eğer yakın akrabaları ile birliktelerse daha fazla çığlık atmaya meyilli oluyorlar.Yani formüldeki akrabalık katsayısının yani r’nin artması dolayısıyla.R artınca c’den daha büyük olur.Yani alınan kâr ya da verim,ödenecek maliyetten yüksek olduğu için kısaca.Tabii bu çalışma akraba popülasyonunun olmadığı yer sincaplarında da yapılmış, bu sefer tam tersi bir durum yaşanmış.Avcı görülünce çığlık atan olmamış.Bir diğer deyişle c,r*b eşitliğinden büyük çıkmış.Tüm bunlar göz önüne alındığında türün üyelerinde kimin çığlık atacağı tamamen içinde bulunulan ortama bağlı oluyor yani.Burada mutasyon söz konusu değil.Mutlu Noeller :)

207 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın