Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Genetik hastalık nedir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kişinin DNA' sındaki değişimler sonucu (genelde mutasyonlar) oluşan hastalıklardır, gen olarak adlandırdığımız nükleotid dizileri üzerinde meydana gelen bu değişimler genlerin işlevinde bozulmalara sebep olur.

Gen yapısındaki bu bozulmalar bireyin yaşamsal fonksiyonlarını düzenleyen proteinlerin kodlanmasını engeller veya yanlış kodlanmasına sebep olur.

Hastalığa sebep olan mutasyonları eşey hücrelerinde ve somatik hücrelerde meydana gelebilir.

Eşey hücrelerinde mutasyon oluşmuş ise, sonraki nesillere aktarılması muhtemeldir ve kalıtsal nitelikte olabilir.

Eğer mutasyonlar somatik hücrelerde meydana gelmiş ise, hastalığa yol açabilir ama bir sonraki nesillere aktarılmaz.

Kaynakta bazı genetik hastalıklar yer almaktadır detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'yı atalarımızdan miras değil; çocuklarımızdan ödünç alırız.”
Yerli Amerikalı Atasözü
Geri Bildirim Gönder