Puan Ver
0
Puan Ver

Galaksi kollarında bulunan gazlar neden kütleçekim etkisiyle yıldız olmuyor?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
1 Cevap

Öncelikle, soruyu soruş şeklinden kafanda bir cevap olduğunu görüyorum. Galaksi kollarında yıldız oluşmadığını düşünüyorsun ki bu bilgi yanlış.

Kendi galaksimizden örnek verirsek, yıldız oluşmu galaksimizin merkezinde çok yavaştır ama yıldız yoğunluğu çok fazladır. Galaksimizin sarmal kolarında ise yıldız oluşumu devam eder çünkü nebulalar sarmal kollarda yoğunlaşmıştır. Buna karşı, bu bölgede yıldızlar seyrektir. Merkezden 20 bin ışık yılı çapındaki bölgelerde parsek başına 5 yıldız varken sarmal kollarda bu rakam 2 civarıdır. Sayı az olsa da, bu bölgelerde her geçen gün yeni yıldızlar doğmaktadır.

Teşekkür (1)
4

Kaynaklar

  1. Kozmik Anafor Samanyolu’nda Kaç Tane Yıldız Var?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“20. yüzyılın sonunda makinalara bakış açımız öylesine değişecek ki, onların düşünebildiğinden söz ettiğinizde garipsenmeyeceksiniz.”
Alan Turing
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder