Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Fiziksel saat hızı her gezegende aynı mıdır?

Diyelim ki saatin farklı işlediği başka bir gezegene gideceğiz. Yanımıza bir tane çalışan saat aldık ve gezegene gittik. Saatin hızı Dünya'dakiyle aynı mı olur yoksa hızlanır yada yavaşlar mı? Atıyorum ki o gezegende 1 saat Dünya'da 7 yıl. 1 saatin sonunda 7 yıllık mı dönmüş olur?
189 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Fizik İle İlgilenen

Durumu iyice netleştirmek için dikkate almamız gereken bir kaç nokta var. Dünya'da 7 yıl diğer gezegende 1 saat civarında ise devasa kütleli bir gezegenden bahsediyoruz demektir, kütle çekim öylesine fazla olur ki mekanik saatimizin Dünya'daki gibi sağlıklı çalışmasını bekleyemeyiz. İsterseniz kütleçekimsel kaynaklı zaman genişlemesini biraz azaltıp, saatimizi yazılımla çalışan elektronik bir saat olarak düşünelim ve aradaki fark Dünya'da 2 saat, diğer gezegende 1 saate denk gelsin.

Gezegendeki gözlemciler elektronik saatlerine baktıklarında hiç bir şey fark etmezler, saatin sayaçları normal hızında akar fakat, komşu gezegene seyahat eden diyelim ki bize göre 10 gün o gezegende kalmış olsun ve dönsün, iki saat arasında 120 saat fark olur (10x24/2). Saatler normal çalışıyor ise bu nasıl oldu? Bu durum kütlenin uzay-zaman ikiliğini bükmesinden kaynaklanır ve kişiler kendi pozisyonlarında hiç bir anormallik gözlemlemezken, anormal olan ve saatlerin hızlı veya yavaş çalıştığını deneyimlemeleri diğer noktada olan kişi için geçerlidir.

Olacak iş değil ama gözlemcilerin kollarının hemen önüne bir kamera koyalım veya birbirlerini görebilecek muhteşem teleskopları olsun ve bulundukları noktadan izleyebilsinler. Dünya'daki gözlemci diğer gezegendeki saatin kendi saatinden 2 kat yavaş çalıştığını görür, diğer gezegendeki ise Dünya'daki saatin kendi saatine göre iki kat hızlı çalıştığını fark eder.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Christopher S. Baird. Does Time Go Faster At The Top Of A Building Compared To The Bottom?. Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2024. Alındığı Yer: Science Questions with Surprising Answers | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close