Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Taha Aydın
Taha Aydın
1,121 UP
Üye
6

Evrimsel süreçte uyku neden elenmemiştir?

Günümüzün 1/3'ini tüketmesine rağmen insanlarda neden hâlâ bu özellik mevcut? Vücudumuz için gereken enerjiyi uyku yerine besinlerden veya başka bir şeyden almamızı sağlayacak bir mutasyon hiç ortaya çıkmadı mı?
419 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Bayram Mert Özkaya
Bilimsever

Ne kadar uzun süre uyanık kalırsak, o kadar az etkili, verimli ve tetikte oluruz. Vücudumuzun uykuya ihtiyacı var. Bunu biliyoruz, ama evrimin bizi ondan kurtarması gerektiği fikri gerçekten sadece bir anlama hatasıdır.

Aslında, evrimin bizi her zaman ilerlemeyle sonuçlanan ve bizi geliştiren ideal bir varoluşa doğru yönlendirmeye çalıştığı fikri bir yanlış anlamadır. Darwin'in Doğal Seçilim Yoluyla Evrim Teorisi, hayatta kalmak için gelişmiş yeteneklerin evrimleşmesiyle sonuçlanabilir, ancak doğal seçilimin bir tasarımı yoktur; bizi durumlarımıza veya çevremize uyarlamaz.

Tüm Reklamları Kapat

Berkeley University of California'nın dediği gibi, "Evrimi, Homo sapiens'in zirvede ortaya çıktığı büyük bir ilerleme merdiveni olarak görmek cezbedici. Ama evrim bir ağaç üretir, merdiven değil - ve biz ağaçtaki birçok daldan biriyiz.”

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Baki Yıldız
Kendi bilgilerim ve düşüncelerim

Bu konu üzerinde kendimce de çok düşündüm. Öncelikle evrim mükemmeli arayan bir olgu değil daha çok var olan koşullara ayak uydurmaya çalışan bir olgu diye düşünürsek bunu kabullenmesi daha kolay olur. Örneğin gözlerdeki miyop rahatsızlığının artışı son yıllarda ekranlarına baktığımız cihazların fazlalaşmasından kaynaklanıyor.

Uyku insan yaşamında doğrudan etkisi olan bir şey, insanoğlu olarak uyumamaya zorlandığımız bir dönem olduğunu sanmıyorum. Dediğiniz şekilde uykunun evrimsel süreçte elenmesi için insanların uyku zorunluluğundan uzak durmasını gerektiren bir şey söz konusu olması gerekirdi, sonuçta düzgün işleyen bir sistem evrimsel olarak değişmesi beklenemez. Ayrıca uyku sadece gereksiz bir şey zaman kaybı gibi düşünmek hatalıdır. Gün içinde yaptığınız ezberlediğiniz öğrendiğiniz çoğu şey uyku esnasında beynin kurduğu bağlantılar ve [1]yanlış bağlantıları silmesiyle tam olarak hafızamıza yerleşir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kısacası insanın uykusunda gerçekleştirdiği faaliyetleri uyanıkken getirebileceği bir beden yapısı oluşmadıkça uykunun insanlardan uzaklaşması çok zor ve sevilerek yapılan bir şey için hiçbir toplum böyle insanın genel yapısına aykırı bir harekete girişmez.

Bazı insanlar kendini uzun süreler alıştırarak 4-5 saat uyku ile yetinebiliyorlar ama ihtiyacı ne kadar karşıladığı ve geleceğini pozitif ya da negatif mi etkiliyor araştırılması lazım. Fakat insanın ortalama 7 - 8 saat uykusu ile kurulmuş bir dünya düzeninde böyle bir evrimin gerçekleşmesi olasılığı inanılmaz düşüktür.

Kaynaklar

  1. Gürkan Akçay. Uyku Esnasında Beyin Kendini Nasıl Yeniler?. Alındığı Tarih: 19 Ekim 2022. Alındığı Yer: BilimFili | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close