Puan Ver
4
Puan Ver

Evrimsel süreçte hamilelikte görülen mide bulantısı gibi yan etkiler neden ortadan kalkmadı?

Milyonlarca yıldır üreyen memelilerin milyarlarca defa hamile kalmasına rağmen özellikle insan türünde hamilelik esnasında mide bulantısı kusma gibi vücudun hamileliğe alışma sürecini neden yaşıyor? Her canlının amacı üremek iken evrim kadın vücudunu hamileliğe nasıl alıştıramadı?

1
5
Alican Belcik
4
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Sorunun cevanı insan fizyolojisinde ve evrimin genel işleyişinde saklı. İlk olarak: Hamilelik sürecinin ve nihayet doğumun niçin insan vucudu için bu kadar zorlu bir süreç olduğu ile başlayalım.

Şunu unutmamak gerekir ki biz insanlar olarak oldukça geç diyebileceğimiz bir dönemde iki ayağımız üzerinde durmaya başladık (5 milyon yıl kadar önce). Bunun sağladığı çok büyük avantajların yanında bir de olmumsuz durumlarıda oldu tabii. Ayrıntıları hatırlayamıyorum ama genel olarak doğum anatomisinde ve leğen ekmiğinde bir takım zoraki değişiklikler oldu diyebilirim. Fakat yalnızca burada kalmıyor mesele, aynı zamanda gerek diyetimizin değişmesi gereksede alet kulllanımı beyinlerimizin, dolayısıyla kafataslarımızın oldukça hızlı bir şekilde büyümesine sebep oluyor. Büyünen kafa doğumu oldukça zor bir hale sokuyor, aynı zamanda insanın vucut ölçülerinin de zamanla değişmesi (genel olarak boyun ve kolların kısalması vs.) sebep oluyor bu taktir edersin ki durumu dahada zorlaştıryor.

Peki tüm bunlar olurken ikinci sorun olan evrim tüm bu olanlara niçin bir çözüm bulamıyora gelirsek cevap çok basit. Evrim, bilinçli bir yapı değil. Onu şöyle yapayım yok efendim şurası öyle olmadı onu biraz daha değiğştireyim, şu canlılın hastalıklara karşı bağışıklığı olsun, insan kolay doğum yapsın diyemez. Evrim yalnızca elindeki malzemeyi kullanarak bağzı özellikleri diğer bağzı özellikler tercih eder (seçer). Bunu yaparken

Bilim daima yolunu aydınlatsın Evrim Ağacı'nı takip eden güzel insan.

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. İnsan Evriminin Kısa Tarihi İnsan türünün ne zaman dik durmaya başladığı ile ilgili Evrim Ağacı videosu
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji fizik değildir; çünkü organizmalar fazlasıyla karmaşık fiziksel nesnelerdir. Sosyoloji de biyoloji değildir; çünkü insan toplumları özfarkındalığa sahip organizmalardan oluşur.”
Richard Lewontin
Geri Bildirim Gönder