Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evrimsel süreçte dişinin erkekden veya erkeğin dişiden daha güçlü olmasının ne gibi avantajı olabilir?

Asıl merak ettiğim insan türünde erkeğin kadından daha kuvvetli olmasının nasıl bir faydası olacağı.Günümüz şartlarından değilde ilkel atalarımıza baktığımızda kas gücünun lazım olduğu aşikar ama olaya yanlışmı bakıyorum bilemiyorum ama Aklıma sadece enerji tasarrufu,hiyerarşi ihtiyacı geliyor
374 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
C. Caner Telimenli
Popüler Bilim Yazarı

Sebebi diğer cevapta da bahsedildiği gibi eşeysel dimorfizm, ancak bunun sadece atalardan kalmış bir özellik olduğunu düşünmek yanlış olur. Daha birkaç yüzyıl öncesine kadar yaşam şartları ağırdı, gerek savaşlar gerek ağır çalışma şartları daha iri ve güçlü erkeklerin cinsel seçilimde avantajlı konuma gelmesine sebep olmuş olmalı. Günümüzde bile erkeklerin çalıştığı pek çok iş kolu kas gücüne dayalı, işleri kolaylaştıran teknolojik buluşlar her yerde eşit bir şekilde de kullanılmıyor. Ve aynı zamanda bu gelişmeler çoğunlukla refah ile ilişkili, refah azaldıkça teknolojinin getirdiği bu avantajlardan mahrum kalmak da mümkün.

155 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhabalar. Verilen cevaplara küçük bir ekleme: bu sorunun insan özelinde açıklaması, salt dimorfizm üzerinden yapılması popüler bir görüş. Ancak atacağım bu makalede durumun insan özelindeki bu açıklamasının yanında, farklı açıdan görüşlerin değerlendirildiği bir derleme mevcut. Bir göz atın isterseniz.

Kaynaklar

 1. Y.Akın. Erkek Dişi Farkı. (4 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 4 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Efe Gerenli
Efe Gerenli
14K UP
Amatör Popülasyon Genetikçisi

Erkeğin kadından iri olmasının sebebi eşeysel dimorfizmdir,bu eşeysel seçilim farkı insan evrimi süresince bir hayli düşmüş,gorillere bakın,erkek ile dişi arasında dağlar kadar fark var,ama insan evriminde kilit nokta eşeysel seçilimden ziyade doğal seçilim olmuş,görece daha küçük vücutlu(beyinin büyüklüğü vücuda göre önemlidir) ve büyük beyinli bireyler hayatta kalmış,kaslar maliyetli olduğu için ve beyininin de bir maliyeti olduğu için kaslar körelmiş,vücut büyüklüğü düşmüş,eşeysel dimorfizm zaman geçtikçe azalmış,yani bizdeki bu azalmış dimorfizm atalardan kalma tahminimce.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close