Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrimsel süreçte dişinin erkekden veya erkeğin dişiden daha güçlü olmasının ne gibi avantajı olabilir?

Asıl merak ettiğim insan türünde erkeğin kadından daha kuvvetli olmasının nasıl bir faydası olacağı. Günümüz şartlarından değilde ilkel atalarımıza baktığımızda kas gücünun lazım olduğu aşikar ama olaya yanlışmı bakıyorum bilemiyorum ama aklıma sadece enerji tasarrufu, hiyerarşi ihtiyacı geliyor

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Sebebi diğer cevapta da bahsedildiği gibi eşeysel dimorfizm, ancak bunun sadece atalardan kalmış bir özellik olduğunu düşünmek yanlış olur. Daha birkaç yüzyıl öncesine kadar yaşam şartları ağırdı, gerek savaşlar gerek ağır çalışma şartları daha iri ve güçlü erkeklerin cinsel seçilimde avantajlı konuma gelmesine sebep olmuş olmalı. Günümüzde bile erkeklerin çalıştığı pek çok iş kolu kas gücüne dayalı, işleri kolaylaştıran teknolojik buluşlar her yerde eşit bir şekilde de kullanılmıyor. Ve aynı zamanda bu gelişmeler çoğunlukla refah ile ilişkili, refah azaldıkça teknolojinin getirdiği bu avantajlardan mahrum kalmak da mümkün.

144 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Merhabalar. Verilen cevaplara küçük bir ekleme: bu sorunun insan özelinde açıklaması, salt dimorfizm üzerinden yapılması popüler bir görüş. Ancak atacağım bu makalede durumun insan özelindeki bu açıklamasının yanında, farklı açıdan görüşlerin değerlendirildiği bir derleme mevcut. Bir göz atın isterseniz.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Erkeğin kadından iri olmasının sebebi eşeysel dimorfizmdir,bu eşeysel seçilim farkı insan evrimi süresince bir hayli düşmüş,gorillere bakın,erkek ile dişi arasında dağlar kadar fark var,ama insan evriminde kilit nokta eşeysel seçilimden ziyade doğal seçilim olmuş,görece daha küçük vücutlu(beyinin büyüklüğü vücuda göre önemlidir) ve büyük beyinli bireyler hayatta kalmış,kaslar maliyetli olduğu için ve beyininin de bir maliyeti olduğu için kaslar körelmiş,vücut büyüklüğü düşmüş,eşeysel dimorfizm zaman geçtikçe azalmış,yani bizdeki bu azalmış dimorfizm atalardan kalma tahminimce.

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın