Sorulara Dön
8
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Evrimsel süreç tatlı su ile mi başladı tuzlu su ile mi? Hangisinde başladıysa bir sudan diğer suya geçiş nasıl oldu?

Tatlı su da yasayan bir canlı tuzlu suya geçse ölmez mi? Tuzlu su da yasayan bir canlı da tatlı su da ölmez mi? Yaşam hangisinde başladı ve diğerine nasıl evrimleşti?

1
109 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu konuda spekülasyonlar olabilir. Yapılan bir araştırma neredeyse tüm deniz balıkları anlamına gelen ışın yüzgeçli balıkların (aktinopterygi) tatlı sulardan evrimleştiğini söylüyor. Denizlerdeki tuzlu su aktinopterygilerinin yok oluş sebebiyle tatlı su aktinopterygiyenlerinin boş denizi yeniden işgal etmesi ve yeniden nüfuslandırması gibi bir olay olmuş olabilir. Yani günümüz balinalarını ve yunuslarında gördüğümüz karmaşık evrim ilkin balıklarda da olmuş olabilir. Eğer bir tuzlu su balığını tatlı suya koysaydık, su çevreden hücrelerin içine hareket edeceğinden hipertonik hücreleri çok fazla su ile dolacak ve hücrelerin patlamasına neden olacaktır. Eğer tatlı su balığını tuzlu suya koysaydık, dehidrasyon nedeniyle balıklar ölecektir. Fakat tatlı su ve tuzlu sular arasında beslenme ve üreme nedeniyle bazı balıklar göç edebilir. Bu göçler anadrom (Somon ve çizgili levrek) ve katadrom (tatlı su yılan balıkları) olarak ikiye ayrılır. Bu tür balıklar ozmoregülasyon denilen fizyolojik ve davranışsal adaptasyonlar geliştirmişlerdir. Vücutlarını tuzu atacak veya tutacak şekilde ayarlayabilirler. Bu balıkların çoğu, farklı koşullarda hayatta kalabilmeleri için yavaş yavaş alışmaları gerekecektir. İlkin balıklar da bu şekilde tatlı sudan tuzlu suya (veya tam tersi) geçiş evresinde göç balıkları gibi adaptasyon geçirerek tatlı veya tuzlu suya uyum sağlamış olabilirler.

155 görüntülenme
5
Paylaş
5

Kaynaklar

  • Alex Tsakiris. Nearly All Marine Fish Came From Freshwater Ancestors. (28 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Colin Barras. Most Fish In The Sea Evolved On Land Read More: Https://Www.newscientist.com/Article/Dn21441-Most-Fish-In-The-Sea-Evolved-On-Land/#Ixzz6Z7D0Scf0. (28 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • www.unm.edu. Acclimation Of Osmoregulatory Function In Salmon. (28 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et