Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Su Erk
Su Erk
46K UP
Üye
4

Evrimsel süreç canlı organizmaların daha "zarif" görünmesine neden oluyor olabilir mi?

Mikroskobik canlıları dışarıda tutarak, bilinen ilk canlı türleri bugünkülere kıyasla sanki pek de "zarif" görünmüyorlar. Kaba bir ağız, hareket sağlayan uzuvlar hemen hepsi oldukça kaba biçimlere sahip ve daha çok işlevsel gibi. "Zarafet" ölçülebilir bir özellik olabilir mi emin değilim ama; ince hatlar, narin renk ve hat geçişleri diyelim.
446 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lu Ca
Lu Ca
32K UP
Konuyla derinden ilgili

"Zarafet" tamamen bizim adını koyduğumuz bir kavram. Evrimsel sürecin bir yönü yok ama gerçekleştirdiği sonuçlar var ve adları ne olursa olsun bu sonuçlar evrimsel süreçlerin sonuçları, yani zarif göründüğünü düşündüğünüz bir özellik zaten evrimin bir ürünü. Bu sonuçların bazılarının bizim aklımızdaki adı "Zarafet"; ancak bizim zarafet olarak adlandırdığımız özellikler aslında sadece evrimsel adaptasyonlar. Bu bizim açımızdan zarafet diye bir kavram olduğu gerçeğini değiştirmez ama zarafet sadece bizim perspektifimizle ilgili olduğu için bu evrimsel adaptasyonlar zarif olsunlar diye var değiller. (Ki zarafet kavramının ifade ettiği şey bizim içimizde de herkeste farklı. Estetik gibi kavramlar ile ilgili -diğer birçok şeyde olduğu gibi- ortak bir nokta her zaman oluyor ama bunlar da aslında sadece kendi zamanına ait ve sürekli değişen kavramlar.)

Bu konuyla ilgili bence net bir kaynak gösterilemez. Paylaştığım kitabı bu soruya cevap vermek için yazılmış bir kitap olarak değil ama olan şeylerin oldukları şeyi amaçlayarak o hale gelmediği ve isimlerin sadece bize ait olduğu sonucunun çıktığı bir kitap olarak görebilirsiniz.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. R. Dawkins. (2017). Kör Saatci. ISBN: 9786059909501.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close