Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Evrimi kabul etmeyen birisi hakkına ne yapabilirim?

Merhabalar öncelikle.Bu sene babama evrime inandığımı bu sebeple yaratılış hikayesine inanmadığımı belirttim bu yüzden babamla aramız baya bi bozuldu.(Kendisi yobaz) Ne zaman evrim hakkında konuşsam bana onların proje oldugunu,insanların daha çok para kazanmak için kaos çıkartmak için çıkarttığı şeyler olduğunu söylüyor.Napmam gerekiyor ?
718 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ecem @Cadıbozmasıı
Doğrucu

Evrim öğrenmek için doğru yerdeyiz, Çok kıymetli Evrim Ağacı içerik üreticileri sürekli bu konuyla ilgili faaliyet gösteriyor ve harika içerikler üretiyorlar.

Garanti ederim en azından genel kültür seviyesinde evrimi kavramak için ilköğretim düzeyinde matematikten fazlası gerekmez.

Ben bir şeyi bilmek için öncelikle o konuyla ilgili yanlış bilgilerden kurtulmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Çünkü evrim hakkında pek çok insanın zihninde ,medya,kulaktan dolma bilgiler,rivayetler ve şehir efsaneleri ile ulaşmış, maalesef zaman zaman bilinçli olarak çarpıtılmış sayısız bilgi var.

UNUTUN ONLARI

Evrim Ağacı YouTube kanalında Lise Düzeyindeki Öğrenciler için hazırlanmış Her biri ortalama 15 dakikalık 10 videodan oluşan evrim dersleri serisi size evrimi en saf ve basit şekilde izah edecektir. (Derslerin ilki kaynakçada belirtilmiştir)

Evrim ile ilgili kavramları ,doğru bir şekilde öğrendikten sonra, bu sitedeki ilginizi çeken makaleleri okuyabilir ya da Evrim Ağacı YouTube Kanalında konuları detaylı bir şekilde inceleyen videoları izleyebilirsiniz .

Eğer bu yolda , öğrenmeye hevesli bir bilim severseniz ve Yaratılışçı safsatalar kafanızı karıştırıyor ise Sayın Çağrı Mert Bakırcı bu tarz evrim karşıtı iddiaları büyük bir profesyonellikle cevaplamıştır .(İlgili cevap videosu Kaynakçada)

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (9 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 9 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ersals Krononot
Ersals Krononot
253K UP
Krononot⁸

Evrimi kabul etmeyen bir üçüncü tekil şahıs değil, evrimi ele alış biçimini değiştirmesi gereken birinci tekil şahısa odaklanmalısın.

Bu ne demek...

Öncelikle evrim, bilimsel bir teori. Bilimsel.

Tüm Reklamları Kapat

Yani bu teoriye inanmıyoruz. Bu teorinin yaptığı açıklamaları, içinde bulunduğumuz bilimsel birikim, bulgu vs ile KABUL EDİYORUZ. Yarın evrimsel mekanizmaların yanlış olduğu, farklı ve daha geniş kapsamlı bilimsel bir açıklama çıkarsa, bu sefer de onu kabul edeceğiz. Bunda hiçbir sorun yok.

Ancak, inanç açısından bakarsak

1- Evrimin hiçbir inançla derdi olamaz, alakası da olamaz, hiçbir dini ya da inanç biçimini geçersiz kılamaz.

2- Evrim teorisi, herhangi bir inanç biçiminin alternatifi değildir. Yani inancı ne olursa olsun herkes evrim teorisini kabul edebilir. Zaten biraz olsun bilimle alakadar ise kabul eder. Bunun da inancıyla alakası olmadığını bilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu nedenle, eğer ben zaten din dışı zannedilen evrimi, bir de bu şekilde onu kabul etmeyenlere sunarsam, sadece tepki toplarım. Çevremizde evrim düşmanı insanlar illa ki olacak. Bu kaçınılmaz. Ama burada önemli olan önce ben doğru anladım mı ki, başkalarına doğru aktarabileyim. Belki de bilimsel altyapısını sunarak, dini hiçbir argüman içermediğini, dinin hiçbir argümanıyla da çelişme ihtimalinin de olmadığını anlatabilseydim, bilimle alakası olmayan insanlar hem bilime ısınır, hem de evrime karşı yargıları kırılırdı.

Tasarımcı argümanı, yaratılış mekanizmasını asla açıklamaz. Bunun mekanizmasını ancak insan araştırarak bulacak. Ne olduğunun da önemi yok konunun inanç yönü açısından.

Keşke konu sadece evrim olsa. Genel olarak insanlar bilime o kadar uzak ki, yaptığınız en basit açıklamalarla bile uzaylı gibi algılanabiliyorsunuz. Böyle bir ortamda bilimsel herhangi bir konunun batan kısımlarını ortaya koymak yerine ilgi çeken, açıklayıcı ve tatmin edici aydınlatıcı yönlerini ortaya koymak daha üretken ve insancıl olur.

185 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Alper Alper
Alper Alper
1,262 UP
Vatandaş

Bu tür kişiler bir inanca (yaratılış) aşırı bağlı olduğu için pek kolay kabul etmeyeceklerdir.Tartıştıkça ve doğruları öğrendikçe kabul edebilenler olduğu gibi hiç bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde reddedenler de vardır.Bu tür kişilerle tartışmak boşa kürek çekmekle eşdeğerdir.Evrim Teorisi'nin misyonerler tarafından ortaya atıldığını, insanları dinden çıkarmak gibi bir amacı olduğunu savunurlar.Evrim hakkındaki bilgileri; yeterli kanıt yok, ara türler bulunmadı, fosiller sahte gibi basmakalıp gerçeği yansıtmayan şeylerdir.Sizin bir yalana inanıyor olduğunuzu ve dinine saldırı olarak gördüğü için verdiğiniz bilgilerin pek bir önemi yoktur.

Bir kişiye bir şey açıklamadan önce "bunu ona açıklamam bana ne katacak" diye düşünmek gerekir.Böyle kişilerle tartışmamak en mantıklısıdır, hem siz yorulmazsınız hem aranız açılmaz :)

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close