Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Evrimi kabul etmeyen birisi hakkına ne yapabilirim?

Merhabalar öncelikle. Bu sene babama evrime inandığımı bu sebeple yaratılış hikayesine inanmadığımı belirttim bu yüzden babamla aramız baya bi bozuldu. (kendisi yobaz) ne zaman evrim hakkında konuşsam bana onların proje oldugunu, insanların daha çok para kazanmak için kaos çıkartmak için çıkarttığı şeyler olduğunu söylüyor. Napmam gerekiyor?

3
177 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Evrim öğrenmek için doğru yerdeyiz, Çok kıymetli Evrim Ağacı içerik üreticileri sürekli bu konuyla ilgili faaliyet gösteriyor ve harika içerikler üretiyorlar.

Garanti ederim en azından genel kültür seviyesinde evrimi kavramak için ilköğretim düzeyinde matematikten fazlası gerekmez.

Ben bir şeyi bilmek için öncelikle o konuyla ilgili yanlış bilgilerden kurtulmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Çünkü evrim hakkında pek çok insanın zihninde ,medya,kulaktan dolma bilgiler,rivayetler ve şehir efsaneleri ile ulaşmış, maalesef zaman zaman bilinçli olarak çarpıtılmış sayısız bilgi var.

UNUTUN ONLARI

Evrim Ağacı YouTube kanalında Lise Düzeyindeki Öğrenciler için hazırlanmış Her biri ortalama 15 dakikalık 10 videodan oluşan evrim dersleri serisi size evrimi en saf ve basit şekilde izah edecektir. (Derslerin ilki kaynakçada belirtilmiştir)

Evrim ile ilgili kavramları ,doğru bir şekilde öğrendikten sonra, bu sitedeki ilginizi çeken makaleleri okuyabilir ya da Evrim Ağacı YouTube Kanalında konuları detaylı bir şekilde inceleyen videoları izleyebilirsiniz .

Eğer bu yolda , öğrenmeye hevesli bir bilim severseniz ve Yaratılışçı safsatalar kafanızı karıştırıyor ise Sayın Çağrı Mert Bakırcı bu tarz evrim karşıtı iddiaları büyük bir profesyonellikle cevaplamıştır .(İlgili cevap videosu Kaynakçada)

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Evrimi kabul etmeyen bir üçüncü tekil şahıs değil, evrimi ele alış biçimini değiştirmesi gereken birinci tekil şahısa odaklanmalısın.

Bu ne demek...

Öncelikle evrim, bilimsel bir teori. Bilimsel.

Yani bu teoriye inanmıyoruz. Bu teorinin yaptığı açıklamaları, içinde bulunduğumuz bilimsel birikim, bulgu vs ile KABUL EDİYORUZ. Yarın evrimsel mekanizmaların yanlış olduğu, farklı ve daha geniş kapsamlı bilimsel bir açıklama çıkarsa, bu sefer de onu kabul edeceğiz. Bunda hiçbir sorun yok.

Ancak, inanç açısından bakarsak

1- Evrimin hiçbir inançla derdi olamaz, alakası da olamaz, hiçbir dini ya da inanç biçimini geçersiz kılamaz.

2- Evrim teorisi, herhangi bir inanç biçiminin alternatifi değildir. Yani inancı ne olursa olsun herkes evrim teorisini kabul edebilir. Zaten biraz olsun bilimle alakadar ise kabul eder. Bunun da inancıyla alakası olmadığını bilir.

Bu nedenle, eğer ben zaten din dışı zannedilen evrimi, bir de bu şekilde onu kabul etmeyenlere sunarsam, sadece tepki toplarım. Çevremizde evrim düşmanı insanlar illa ki olacak. Bu kaçınılmaz. Ama burada önemli olan önce ben doğru anladım mı ki, başkalarına doğru aktarabileyim. Belki de bilimsel altyapısını sunarak, dini hiçbir argüman içermediğini, dinin hiçbir argümanıyla da çelişme ihtimalinin de olmadığını anlatabilseydim, bilimle alakası olmayan insanlar hem bilime ısınır, hem de evrime karşı yargıları kırılırdı.

Tasarımcı argümanı, yaratılış mekanizmasını asla açıklamaz. Bunun mekanizmasını ancak insan araştırarak bulacak. Ne olduğunun da önemi yok konunun inanç yönü açısından.

Keşke konu sadece evrim olsa. Genel olarak insanlar bilime o kadar uzak ki, yaptığınız en basit açıklamalarla bile uzaylı gibi algılanabiliyorsunuz. Böyle bir ortamda bilimsel herhangi bir konunun batan kısımlarını ortaya koymak yerine ilgi çeken, açıklayıcı ve tatmin edici aydınlatıcı yönlerini ortaya koymak daha üretken ve insancıl olur.

162 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Bu tür kişiler bir inanca (yaratılış) aşırı bağlı olduğu için pek kolay kabul etmeyeceklerdir.Tartıştıkça ve doğruları öğrendikçe kabul edebilenler olduğu gibi hiç bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde reddedenler de vardır.Bu tür kişilerle tartışmak boşa kürek çekmekle eşdeğerdir.Evrim Teorisi'nin misyonerler tarafından ortaya atıldığını, insanları dinden çıkarmak gibi bir amacı olduğunu savunurlar.Evrim hakkındaki bilgileri; yeterli kanıt yok, ara türler bulunmadı, fosiller sahte gibi basmakalıp gerçeği yansıtmayan şeylerdir.Sizin bir yalana inanıyor olduğunuzu ve dinine saldırı olarak gördüğü için verdiğiniz bilgilerin pek bir önemi yoktur.

Bir kişiye bir şey açıklamadan önce "bunu ona açıklamam bana ne katacak" diye düşünmek gerekir.Böyle kişilerle tartışmamak en mantıklısıdır, hem siz yorulmazsınız hem aranız açılmaz :)

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın