Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Evrimde canlılar neden birbirini avlıycak şekilde gelişti?

Canlılar bir birlerine zarar vermeden yaş8yabilecek şekilde evrimleşmeyipte neden bir birlerini avladıkları bir besin zinciri ne göre evrimleştiler
241 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Evrimci

Evrimde canlılar birbirini avlamak için değil, çevrelerine uyum sağlamak için gelişirler. Canlılar birbirlerine zarar vermeden yaşayabilecek şekilde evrimleşmeyip, birbirlerini avladıkları bir besin zinciri ne göre evrimleşmelerinin nedeni, doğal seçilimdir. Doğal seçilim, canlıların hayatta kalma ve üreme şanslarını etkileyen çevresel faktörlerdir.

Besin zinciri, bir organizmanın bir diğerini tüketmesi yoluyla besin ve enerji aldığı, doğrusal (tek yönlü) bir organizma dizisidir ve ekosistem yapılarını, dinamiklerini tanımlamakta kullanılır. Besin zinciri, canlıların enerji ihtiyaçlarını karşılamak için beslenme ilişkileri kurmalarının bir sonucudur. Besin zinciri nde, bitkiler gibi kendi besinlerini üretebilen canlılar üreticiler, bitkileri veya diğer hayvanları yiyen canlılar tüketiciler, ölü organizmaları veya atıkları parçalayan canlılar ise ayrıştırıcılar olarak adlandırılır.

Besin zinciri nde, bir canlının başka bir canlıyı avlaması veya yemesi, o canlının daha güçlü veya daha akıllı olduğu anlamına gelmez. Bu sadece o canlının beslenme stratejisinin ve fizyolojik özelliklerinin o şekilde evrimleştiği anlamına gelir. Örneğin, aslanlar antilopları avlayarak beslenirler. Bu, aslanların antiloplardan daha üstün oldukları anlamına gelmez. Bu sadece aslanların etobur olmaları ve avlanmak için gerekli özelliklere sahip olmaları anlamına gelir. Antiloplar ise otobur olmaları ve kaçmak için gerekli özelliklere sahip olmaları nedeniyle aslanlardan kaçarlar.

Tüm Reklamları Kapat

Besin zinciri nde, her seviyede enerji kaybı olur. Bir canlı başka bir canlıyı yediğinde, onun enerjisinin sadece küçük bir kısmını alabilir. Geri kalan enerji ısı olarak ortama yayılır veya atık olarak dışarı atılır. Bu nedenle, besin zinciri nde üst seviyelere çıkıldıkça enerji miktarı azalır ve canlı sayısı da azalır. Besin zinciri nde en alt seviyede bulunan üreticiler en fazla enerjiye sahiptir ve en çok sayıda bulunurlar. En üst seviyede bulunan tüketiciler ise en az enerjiye sahiptir ve en az sayıda bulunurlar.

Besin zinciri , doğada tek başına bulunmaz. Bir ekosistemde birden fazla besin zinciri bir araya gelerek besin ağı oluşturur. Besin ağı, farklı türler arasındaki karmaşık beslenme ilişkilerini gösterir. Besin ağı nda, bir canlı birden fazla besin zinciri ne dahil olabilir. Örneğin, tilki hem tavşan hem de kuş yiyebilir. Bu durumda tilki iki farklı besin zinciri ne bağlıdır.

Besin ağı , ekosistemin dengesini sağlar. Bir ekosistemdeki her canlının önemli bir rolü vardır. Eğer bir tür yok olursa veya sayısı değişirse, bu diğer türleri de etkileyebilir. Örneğin, tilkilerin sayısı azalırsa, tavşanların sayısı artabilir. Bu da bitkilerin aşırı tüketilmesine ve bitki örtüsünün azalmasına neden olabilir. Bu nedenle, besin ağındaki her canlının korunması ve sürdürülebilirliği önemlidir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close